Kalendarz VarSavski – Sierpień: Powstanie Warszawskie

Kalendarz VarSavski na sierpień w całości poświęcony jest jednemu tematowi, a jest nim, oczywiście, Powstanie Warszawskie. Chcemy w ten sposób oddać cześć Powstańcom – żołnierzom i ludności cywilnej – którzy walczyli w obronie Warszawy i całego kraju, a wielu z nich oddało życie. Nie da się podziękować za to, co zrobili dla nas i dla tego miasta – nie ma takich słów, nie ma takich czynów… Jedyne, co możemy, to NIE ZAPOMNIEĆ, a historię ich bohaterstwa i odwagi przekazywać następnym pokoleniom.

Ten kalendarz nie powstał po to, żeby wywołać kolejne dyskusje na temat tego, czy Powstanie Warszawskie było potrzebne czy nie było – powstał po to, żeby podkreślić, że powstanie Warszawskie było faktem historyczny mrożącym krew w żyłach. Podczas zbierania materiałów do opracowywania Powstańczego Kalendarza polała się niejedna łza. Rzecz jasna trudno nam sobie nawet wyobrazić grozę tamtych dni, jednak opis walk, zdjęcia, filmy, wspomnienia Powstańców są bardzo wyraziste i na ową wyobraźnię mocno oddziałują.

Sierpniowe niebo nad powstańczą Warszawą…

 

Powstanie Warszawskie

 

INFORMACJE TECHNICZNE

O informacjach technicznych odnośnie czcionki, wydruku i propozycji użytkowania kalendarza możecie przeczytać w pierwszej części wpisu.

Zawsze zachęcamy Was do pobierania, drukowania i zdzierania kartek kalendarza, tym razem chcielibyśmy podkreślić, że konieczna będzie aplikacja do rozpoznawania QR kodów, ponieważ w sierpniu jest ich wyjątkowo dużo. Aplikację można pobrać w GOOGLE PLAY lub APP STORE.

W tym miesiącu będzie nieco mniej okienek, ale za to bardzo dużo treści.

 

OLDSKULOWA KARTKA Z KALENDARZA

Kartka z kalendarza – stylizowana na oldskulową. Znajdziecie na niej standardowe informacje związane z konkretnym dniem (przypominamy, że wschód i zachód słońca podany jest według algorytmu czasu warszawskiego), jednak tym razem zamiast życzeń z okazji jakiegoś nietypowego święta na dole kartki znajdziecie dwa QR kody.

Pierwszy z nich prowadzi na stronę Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Znajdziecie pod nim Kalendarium Powstania Warszawskiego dzień po dniu – dokładne opisy z wydarzeń w Warszawie i ze świata.

Pod drugim kodem znajduje się zdjęcie tablicy upamiętniającej wydarzenie, które miało miejsce konkretnego dnia Powstania. Tablice te spotkać można w wielu miejscach Warszawy. Bywa, że przechodziliście koło nich milion razy. W tym wyjątkowym dla Warszawy czasie warto się zatrzymać, przeczytać to, co jest na napisane na tablicy, wspomnieć poległych, a może nawet położyć kwiaty lub zapalić znicz.

 

 

 

 

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – KALENDARIUM DZIEŃ PO DNIU

 

 

Okienko z Kalendarium Powstania opisuje wydarzenia dzień po dniu. Informacje te pochodzą ze strony Warszawikia i Wikipedia pod hasłem Kalendarium Powstania Warszawskiego, dostępne są na warunkach uznania autorstwa, co też niniejszym czynimy. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób miało łatwy dostęp do kalendarium, gdyż Powstanie Warszawskie należy upamiętnić – podajemy więc część opisów wydarzeń z każdego dnia, pełne opisy znajdziecie pod QR kodem na kartce po lewej stronie.

Kalendarium opatrzone jest numerem dnia, datą oraz dniem tygodnia, jaki wypadał w tamtym okresie.

Uprzedzamy, że opisy bywają dramatyczne, a wręcz drastyczne.

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – DODATKOWE INFORMACJE

W oknie tym umieściliśmy dodatkowe informacje, a że Powstanie Warszawskie obfitowało w wiele takich, naprawdę trudno się było zdecydować. Warto sięgnąć do literatury powstańczej, aby dowiedzieć się więcej. Zachęcamy do przejrzenia Encyklopedii Powstania ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – POLEGLI

Okno to ma na celu przybliżyć sylwetki Powstańców, którzy polegli w czasie walk. Nie możemy pozwolić, żeby osoby te były tylko danymi statystycznymi. To byli prawdziwi ludzie, poznajmy ich z imienia i nazwiska, sprawdźmy, czym się zajmowali przed wojną i w jaki sposób zginęli. Przynajmniej tyle możemy zrobić. Powstanie pochłonęło tysiące istnień. Była wśród nich elita umysłowa – wykładowcy warszawskich uczelni, lekarze, nauczyciele, studenci. Byli żołnierze, harcerze, sanitariusze. Byli mężczyźni, kobiety, chłopcy, dziewczęta. Byli starzy, byli młodzi, były dzieci. Ludzie jak Ty i ja. To mógł być Twój ojciec, Twoja matka, Twój sąsiad. To mogłeś być Ty.

Powstańcze biogramy uczestników i ofiar cywilnych można redagować i pomagać uzupełnić, aby pamięć o Powstańcach nigdy się nie zatarła. Listę poległych znajdziemy także w Wikipedii. Dane czasami się nie zgadzają lub nie pokrywają z innymi źródłami, więc każdy, kto może je naprostować, nie powinien się wahać ani chwili.

 

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – POEZJA WOJENNA

Okienko to zawiera fragmenty wierszy i piosenek. Jest to poezja powstańcza, wojenna, a nawet współczesna, jednak każdy z tych fragmentów odnosi się do tragicznych wydarzeń z okresu wojny i okupacji. Podajemy owe fragmenty, aby zachęcić Was do szukania na własną rękę pełnych treści utworów, do poznania autorów oraz ich biogramów. Wśród nich są przedstawiciele Pokolenia Kolumbów, którzy tworzyli, gdy nad ich głowami świszczały kule. Bywało, że kule te ich dosięgały.

Serdecznie polecamy serwis II wojna światowa, gdzie znajdziecie wiele informacji na temat historii, przebiegu i walczących żołnierzy, w tym żołnierzy-poetów.  

 

 

 

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ostatnie okienko zawiera QR kod, pod którym kryją się rozmaite informacje: wywiady z Powstańcami, archiwalne filmy powstańcze, piosenki, książki na temat Powstania oraz wiele innych odnośników do stron, na które warto zajrzeć. Znajdziecie tam również serwisy przedstawiające formy, które być może na pierwszy rzut niektórym będzie trudno powiązać z Powstaniem Warszawskim – komiks, klocki lego czy gry komputerowe, warto jednak się otworzyć na nowe technologie i możliwości.

 

 

 

 

 

 

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – KARTY I GRAFIKA – SIERPIEŃ

Karty oraz grafikę możecie pobierać (za darmo) i rozpowszechniać. Grafika jest w dość intensywnych kolorach, ponieważ przy drukowaniu i tak wyjdzie ciemniejsza.

 

KARTY

GRAFIKA

Powstanie Warszawskie 

 

Kronika Powstania Warszawskiego będzie, rzecz jasna, kontynuowana przez wszystkie 63 dni, a więc numer wrześniowy i początek października także będą poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego, a zatem do zobaczenia za miesiąc!

Gdzie będziecie 1 sierpnia podczas godziny W?

 

vars-sava

 

 

 

Bartelski, L. M., Mokotów 1944, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1972.

Borkiewicz, A, Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej, Wydawnictwo Pax, Warszawa 1957.

Kunert, A. K., współpraca Zygmunt Walkowski, Kronika Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Edipresse Polska, Warszawa 2004.

Praca zbiorowa, Ballada o okaleczonym mieście, Baobab, Wydawnictwo Olesiejuk, Warszawa 2010.

Biuletyn Informacyjny

Historia II wojny światowej

Kartki z kalendarza Powstania Warszawskiego

Lubimy czytać

Muzeum Powstania Warszawskiego

Ogród Petenery

Polegli po stronie polskiej

Powstanie Warszawskie dzień po dniu

Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944

Warszawikia 

Wikipedia

63 dni walczącej stolicy
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *