Jak powstała Warszawa?

wpis w: Gry, SEZON 2 | 0

Duet Vars&Sava rozpoczyna przygodę z warszawskimi grami – planszowymi i online – w cyklu POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ GRY.

Jak powstała Warszawa

JAK POWSTAŁA WARSZAWA

Pierwsza gra, którą postanowiliśmy przetestować, znajduje się w kolorowej książęce dla dzieci JAK POWSTAŁA WARSZAWA (Wydawnictwo Warszawa). Autorami tekstu są Grzegorz Czarnecki i Magdalena Starczewska, ilustracje wykonała Karolina Walczak. Książka ma format 22,5×24 cm i ma 12 stron.

jak powstala warszawa_naglowek2

Książka zawiera nie tylko grę planszową, ale też obrazkowe wersje dwóch warszawskich legend, trasy spacerów historycznych, krzyżówkę oraz model samochodu do wycięcia i sklejenia. Zobaczymy, jak wyglądają poszczególne elementy i czego dowiemy się o Warszawie.

Jak powstała Warszawa

Planszę do gry stanowią kartki książeczki, wszystkie są wykonane z dość sztywnego kartonu. Po rozwarciu są trochę wygięte, ale nie przeszkadza to zbytnio w ustawieniu i poruszaniu pionków. Zasady gry są zrozumiałe, jednak młodsze dzieci będą zapewne potrzebowały kilku kolejek, żeby je zapamiętać. Plansza jest bardzo kolorowa, na każdym polu znajdziemy datę oraz nazwę jakiegoś ważnego wydarzenia, np.: Oś Saska, Kolej warszawsko-wiedeńska, Metro. Nie ma osobnych kart z dokładniejszym opisem dla każdego z wydarzeń, o niektórych postaciach, budynkach i wydarzeniach historycznych dowiemy się z opisów tras spacerowych. Dla młodszych dzieci informacji na polach jest aż nadto, starszym być może przydałoby się nieco więcej informacji, które nie są opisane w innych częściach. Jednak z drugiej strony zbyt duża ilość wiadomości byłaby przytłaczająca i trudna do zapamiętania. Ciekawscy zawsze mogą poszukać informacji na własną rękę  – nas gra do tego zachęciła.

Jak powstała Warszawa

Gra jest kompletna, gdyż – obok planszy i kart – załączono są do niej również pionki, a nawet kostkę. Karty losowane w czasie gry można pokolorować, co jest dodatkowym atutem, jednak dla młodszych dzieci elementy mogą być nieco za małe i dosyć trudne do wypełnienia kolorem. Pionkami są bohaterowie legend, których poznajemy podczas lektury, po przyklejeniu podstawek są dość stabilne. Kartoniki z liczbą oczek na kostce można wrzucić do kubeczka i losować zamiast tradycyjnego rzutu kostką. Pożyteczna opcja, jeśli akurat nie ma się pod ręką zwykłej kostki.

Jak powstała Warszawa

Tak wyglądają wycięte i nieco pokolorowane akcesoria. Ze względu na grubość kartonu oraz konieczność połapania się, której linii nie wolno przeciąć, kwestią wycinania będą musieli się zająć raczej dorośli, ewentualnie starsze dzieci. Młodsze mogą chwycić za kredki, może kolorowanka sprawi im większą frajdę niż nam, starym koniom.

Zaczęliśmy od gry planszowej (ponieważ w tym cyklu to na grach chcemy się skupić), jednak ze względu na konieczność rozpoznania postaci oraz budynków, naszym zdaniem gra powinna być rozegrana w ostatniej kolejności, po zapoznaniu się z legendami, krzyżówką oraz trasami spacerów.

Jak powstała Warszawa

Dzieci poznają dwie słynne warszawskie legendy: O Syrence oraz O Warszu i Sawie. Historie przedstawione są w uproszczonej, obrazkowej formie z opisami i dialogami, a grafika jest atrakcyjna i zachęcająca. Zresztą ilustracje w całej książeczce są naprawdę miłe dla oka, na wyróżnienie zasługuje w szczególności rudowłosa, piękna Syrenka.

JAk powstała Warszawa

Trasy spacerowe to zdecydowany strzał w dziesiątkę! Trasy prowadzą przez piękne parki, ulice, przy których stoją ważne z historycznego punktu widzenia budynki oraz pomniki. Każdy z punktów jest nie tylko kolorystycznie oznakowany, ale też i ciekawie opisany. W zapamiętaniu trudnych nazwisk i dat pomogą ciekawostki wplecione w tekst. Podana jest kwintesencja informacji, dokładnie to, co każdy powinien wiedzieć i od czego powinno się zacząć.

Jak powstałą Warszawa

Dodatkowe atrakcje w książce to krzyżówka (której z oczywistych względów nie będziemy tu wstawiać) oraz wycinanka i model samochodu do sklejenia. Samochodem tym jest Nowa Warszawa, jego kształt i wygląd pozostawiamy już Waszej ocenie. Zdaje się, że zarówno wycinanie, składanie, jak i sklejanie modelu zostało przewidziane dla… tatusiów, gdyż każdy z etapów jest naprawdę trudny i całość zajęła Varsowi sporo czasu (Sava w tym czasie kolorowała karty gry). Do wycinania użyty został nożyk do tapet, a ze sklejeniem poradził sobie tylko klej szybkoschnący (typu Super Glue), skrzydełka są tak małe, a karton tak sztywny, że klej biurowy był za słaby. Vars jest z natury bardzo precyzyjny (skrzywienie zawodowe), jednak mimo tego sklejonemu modelowi daleko do ideału. Model traktujemy jednak jako ciekawostkę.

7_informacje

8_podsumowanie

Książeczka JAK POWSTAŁA WARSZAWA może być bardzo przydatna dla całej rodziny w poznawaniu historii i architektury Warszawy oraz jej mieszkańców i osób, które zostały uwiecznione na pomnikach. Na uwagę zasługują obrazkowe legendy oraz trasy spacerów, dzięki którym poznamy historię i różne ciekawostki. Tras jest na tyle dużo, że książeczka z pewnością przyda się na dłużej. Książka jest więc interaktywna, pomoże zarówno dzieciom, jak i starszym w zapamiętaniu ważnych informacji i szczegółów, gdyż podczas spacerów można korzystać z zamieszczonych map, wspólnie czytać opisy i dokładnie przy tym wszystko obejrzeć. Książka zachęca więc do aktywnej nauki, łącząc przyjemne z pożytecznym. A gdy za oknem zrobi się szaro i deszczowo, cała rodzina może wskoczyć pod koc i poznać dwie słynne legendy albo wyciąć pionki i kostkę, pokolorować karty i spędzić miły wieczór przy edukacyjnej grze planszowej. Nie zawadzi położyć gdzieś pod ręką np. encyklopedię historyczną lub chociaż telefon z dostępem do internetu, dzięki którym będzie można poszerzyć wiadomości o wydarzeniu, które w szczególności nas zainteresuje. Zarówno format, jak i kolorystyka na pewno spodobają się dzieciom, a dorośli też będą mogli na chwilę powrócić do czasów dzieciństwa, sklejając model samochodu – to może być prawdziwe wyzwanie! Osoby spoza Warszawy, które przyjeżdżają do stolicy na wycieczkę z dziećmi, również mogą wspomóc się książeczką podczas zwiedzania miasta. A gdy już poznamy wszystkie trasy spacerowe, przejdziemy całą grę, przeczytamy legendy, skleimy model i rozwiążemy krzyżówkę, możemy wybrać się w miasto, żeby policzyć wszystkie warszawskie Syrenki. Czy któraś z nich faktycznie jest rudowłosa?

Życzymy dobrej zabawy!

jak powstala warszawa_okladka

9_diclaimer info2

Uprzejmie informujemy, że to nie jest post sponsorowany, sami kupiliśmy książkę z grą i przetestowaliśmy ją ku swojej przyjemności oraz aby opisać potem nasze wrażenia. Mamy nadzieję, że zamieszczone w tym poście informacje okażą się dla Was przydatne.

Jeśli macie propozycję, jaką warszawską grę możemy przetestować, koniecznie dajcie znać, chętnie ją wypróbujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *