Monopoly – Warszawa. Dwudziestolecie międzywojenne

wpis w: Gry, SEZON 2 | 0

Monopoly jest znane i od lat lubiane, ale Monopoly Warszawa. Dwudziestolecie międzywojenne, czyli Monopoly w warszawskim wydaniu, to prawdziwa gratka dla każdego varsavianisty! Gracze zainteresowani historią oraz ciekawostkami dotyczącymi rozwoju architektonicznego, kulturowego i finansowego miasta nie powinni być zawiedzeni. Razem z Hędrixem, bratem Savy, urządziliśmy rozgrywkę i spędziliśmy naprawdę emocjonujący wieczór, walka o pozycję milionera i króla nieruchomościowego była naprawdę zacięta. Jesteście ciekawi, kto wygrał? Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą na świecie edycją retro gry Monopoly.

monopoly warszawa dwudziestolecie miedzywojenne

MONOPOLY DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE

Okres międzywojenny to czas dynamicznego rozwoju  stolicy. Po Wielkiej Wojnie Warszawa z każdym rokiem zmieniała się, piękniała, zachwycała, nie bez kozery nazywaną ją Paryżem Północy. Miasto zyskało nowe dzielnice, jak Mokotów czy Bielany, wybudowano Linię Średnicową łączącą brzegi Wisły, powstał nowoczesny gmach Dworca Głównego, a na Placu Napoleona wyrósł najwyższy budynek ówczesnej Europy – Prudential. Już w latach 20. były plany budowy pięciu linii metra. Ruszyły inwestycje w rozwój i architekturę miasta, rozbudowano sieć kanalizacyjną, gazowniczą, wodociągową, uwagę zwracano także na estetykę i elementy dekoracyjne, co miało ogromne znaczenie dla wizerunku miasta. Wraz z postępem architektoniczno-urbanizacyjnym szedł rozwój kulturowy, Warszawa stała się poważanym w Europie centrum kulturalnym.

Gra została stworzona przez Hasbro przy współpracy z m.st. Warszawą. Materiał graficzno-informacyjny przygotowali pracownicy centrum komunikacji społecznej, varsavianiści, a także stołeczny konserwator zabytków. Wykorzystano zdjęcia autorstwa m.in. Czesława Olszewskiego i Henryka Poddębskiego, wybitnych fotografów. Warto poznać Warszawę z okresu prężnego podnoszenia się po pierwszej wojnie, kiedy nie wiedziała, że czeka ją kolejna, jeszcze tragiczniejsza w skutkach.

OPAKOWANIE

Już samo pudełko jest bardzo miłe dla oka, a fragmenty zdjęć w sepii wprowadzają nas w klimat epoki. Hędrix twierdzi, że Pan w cylindrze, nierozerwalnie związany z Monopoly, wyjątkowo dobrze wpisuje się w ramy tej edycji w dawnym klimacie.

PLANSZA

Plansza również prezentuje się znakomicie. Po środku umieszczono mapę Warszawy z 1933 roku, a na polach biorących udział w rozgrywce znalazło się 28 obiektów stanowiących prawdziwy symbol ówczesnego statusu miasta.

plansza monopoly warszawa dwudziestolecie miedzywojenne

Oto lista obiektów, które zostały wybrane (wg kolejności ułożenia na planszy): Pomnik Syrenki, Pomnik Lotnika, Przystanek tramwaju elektrycznego, Park Żeromskiego, Tor Wyścigów Konnych Służewiec, Miejski Ogród Zoologiczny, Dom Wedla, Elektrownia Powiśle, Prudential, Gmach Centrali PKO, Lotnisko Okęcie, Kino Apollo, Kawiarnia Pod Pikadorem, Kabaret Qui Pro Quo, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Centralny Instytut Wychowania Fizycznego, Instytut Radowy, Stacja Elektrycznej Kolei Dojazdowej, Bank Gospodarstwa Krajowego, Główny Urząd Telekomunikacyjny, Stacja Filtrów, Sądy na Lesznie, Dworzec Główny, Zajezdnia Tramwajowa Praga, Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych, Centralne Warsztaty Samochodowe, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Muzeum Narodowe.

Wszystkie te obiekty zostały przedstawione na zdjęciach czytelnych, a zarazem bardzo klimatycznych zajęciach w sepii. Najwyżej punktowane jest Muzeum Narodowe, jeśli uda nam się postawić hotel na tym polu, doprowadzenie współgraczy do rychłego bankructwa jest właściwie gwarantowane.

OPIS OBIEKTÓW

Każde z pól zostało opisane w osobnej broszurce w sposób całkiem interesujący. Nie jest to tylko data powstania i suche fakty historyczne, ale podano też rozmaite ciekawostki.

monopoly warszawa_opisy obiektowDowiemy się na przykład jak nazywała się mała słonica, ulubienica warszawiaków, do ilu polskich i zagranicznych miast odlatywało się z Okęcia, ile kin było w stolicy w dwudziestoleciu międzywojennym, na ilu wydziałach można było studiować w SGGW, ile torów miała Zajezdnia Tramwajowa Praga, albo kiedy wprowadzono w Warszawie chlorowanie wody. Informacji jest wystarczająco dużo, żeby dowiedzieć się czegoś interesującego, a jednocześnie nie przytłoczyć, ani nie przedłużać gry zbyt długim czytaniem, bo szybko znudziłoby to graczy. Informacje te odczytywaliśmy przy pierwszych okrążeniach planszy, kiedy wypadało konkretne pole, ale można rozłożyć to również w czasie i sięgać po opisy co jakiś czas. Informacje nie są ułożone alfabetycznie, a według chronologii pól na planszy. Być może jest to logiczne, ale musimy przyznać, że jednak dość kłopotliwe, ponieważ odnalezienie danego opisu zajmuje w ten sposób więcej czasu. Być może innym graczom sposób ten przypadnie do gustu, u nas niestety się nie sprawdził. To, czego naprawdę zabrakło na broszurce, to zdjęcia wszystkich obiektów. Nie dość, że pomogłyby w odszukaniu pozycji opisu danego obiektu, to z pewnością uatrakcyjniłyby samą broszurę.

KARTY GRY

Karty KASA SPOŁECZNA oraz SZANSA również zostały dostosowane do realiów epoki. Możemy np. obejrzeć plany budowy metra i dołożyć się do finansowania jego budowy, zamówić Ozór po warszawsku w Hotelu Bristol, trafić do więzienia za współpracę z gangiem Taty Tasiemki, a Hanka Ordonówna może sprawić, ze stracimy dla niej głowę.

karty gry monopoly warszawa

AKCESORIA

Pozostałe akcesoria są podobne do tych, które znajdziemy w standardowej wersji gry, czyli karty tytułu własności, pionki oraz kostki. Na kartach pól przedsiębiorstw dodatkowo zostały umieszczone zdjęcia, co podnosi od razu walor estetyczny. Nawet nie wiemy czemu, ale spodziewaliśmy się, że również pionki zostaną jakoś zmodyfikowane, ale pewnie trudno byłoby odnaleźć na planszy swój pionek, gdyby wszystkie były w kształcie np. budowli. W instrukcji znajdziemy też opis gry przyspieszonej, do której używa się też kostki z innymi oznaczeniami. Można oczywiście tworzyć również własne zasady gry.

INFORMACJE

informacje o grze monopoly warszawa dwudziestolecie miedzywojenne tabela

PODSUMOWANIE

Jako że jesteśmy ogromnymi fanami Monopoly, grało nam się świetnie. A jako że jesteśmy też sympatykami Warszawy, grało nam się jeszcze lepiej. Do standardowych opcji gry, które dobrze znamy i lubimy, dochodzą elementy związane z naszym miastem. Nie dość, że graficznie są znakomite (osobiście dodalibyśmy jeszcze zdjęcia na broszurce informacyjnej), to sam wybór obiektów zdecydowanie nie jest przypadkowy. Proponujemy zapodać melodie Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo i Aleksandra Żabczyńskiego, przygotować smaczne przekąski i przenieść się do czasów Warszawy, która rosła w siłę i piękniała w tym jakże krótkim okresie międzywojennym. Rozgrywkę tym razem wygrał Vars, udało mu się wybudować tyle domów i hoteli, że doprowadził nas do ruiny. Na przyszłość musimy być równie odważnymi inwestorami, co Vars. Wydaje nam się, że zakup był naprawdę udany, nadchodzi jesień i pewnie jeszcze wiele razy sięgniemy wieczorami właśnie po tę, a nie standardową wersję Monopoly, która zresztą też leży na półce z grami planszowymi.

DISCLAIMER

Uprzejmie informujemy, że post nie jest sponsorowany, nikt nie zlecił nam promowania gry. Sami dokonaliśmy wyboru, zakupu i zdecydowaliśmy się opisać wrażenia po pierwszej rozgrywce, którą rozegraliśmy. Grę serdecznie polecamy!

REKORD GUINNESSA

6 września (niedziela) przed Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się próba pobicia Światowego Rekordu Guinnessa i dotyczyć będzie ona właśnie gry Monopoly: Warszawa. Dwudziestolecie międzywojenne. Przed PKiN rozłożona zostanie plansza o powierzchni 400 m2, trzyosobowe drużyny będą walczyły w 30-minutowych rozgrywkach. Obecny rekord planszy to 225 m2, warszawskie Monopoly ma więc szansę na jego pobicie, mierzenie planszy zacznie się o godzinie 16:00. Pomiaru dokona geodeta w towarzystwie dwóch niezależnych świadków. Jak myślicie, uda się? Warto to zobaczyć!

Warszawa znalazła się też na innej planszy Monopoly, ale o tym już innym razem, póki co chcemy się nacieszyć wersją retro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *