Praga Gada o Wiechu

W zeszłym tygodniu nasza WARSZAWSKA ŚRODA została przeniesiona na piątek ze względów technicznych. A to dlatego, że postanowiliśmy się wybrać do Księgarni Cafe-Klubu Między Wierszami. W ramach projektu Praga Gada zorganizowane zostało tam słuchowisko na podstawie felietonów Wiecha oraz prezentacja biografii Homera warszawskiej ulicy.

Praga Gada

 

KSIĘGARNIA CAFE-KLUB MIĘDZY WIERSZAMI

Między Wierszami mieści się przy ul. Grochowskiej 288. Na dole jest część księgarniana, można tu dostać książki – nie tylko o Warszawie, chociaż tych jest spory wybór – a także gry planszowe, zabawki i inne akcesoria. Na piętrze można usiąść przy stoliku, przejrzeć interesujący nas album, posiedzieć przy filiżance herbaty, a nawet wrzucić coś na ząb. Pierogi zamówione przez jednego z gości wyglądały na tyle smakowicie, że sami mieliśmy ochotę je spałaszować. Hędrix zamówił gorącą czekoladę, w zimny wieczór świetnie rozgrzewała, a jej słodycz była prawdziwym balsamem na duszę.

Wystrój wnętrza jest bardzo klimatyczny – kominek, pianino, odsłonięte cegły, boczne światła oraz świece naprawdę tworzą nastrój. Miejsca jest całkiem sporo, dlatego organizowane są tu rozmaite eventy tematyczne, np. turnieje gier planszowych, spotkania z podróżnikami (cykl Między Miejscami), a także koncerty (Opowieści Improwizowane) i tego typu wydarzenia kulturalne.

 

FUNDACJA ANIMACJA I PRAGA GADA

Fundacja Animacja działa od 2005 r. Na jej stronie czytamy, że za cel obrała sobie: ochronę dziedzictwa kulturowego, wzmocnienie integracji międzypokoleniowej, promocję kompetencji kulturowych seniorów, wsparcie animatorów filmowych i twórców komiksów. Zacne to cele, zaiste. I najwspanialsze jest to, że są one faktycznie realizowane! Czego najlepszym, wręcz sztandarowym przykładem jest projekt Praga Gada. Łączy on w sobie zamiłowanie do opowieści o życiu prawobrzeżnej Warszawy od okresu międzywojennego aż do lat 60. XX wieku oraz współczesny sposób zobrazowania owych wspomnień za pomocą komiksu.

Twórcy projektu zarejestrowali przeszło 500 godzin wspomnień seniorów o codziennym życiu dawnej Pragi. Spośród nich zostało wyselekcjonowanych ponad 180 fragmentów, które można przesłuchać na stronie TUTAJ. Nagrania można przeszukiwać według tytułów i tagów, w bardzo prosty sposób znajdziemy więc szybko to, co nas interesuje. Na stronie znajdziemy także transkrypcję wspomnień prażan. Na dodatek całość została zaprezentowana w przepiękniej oprawie graficznej, zadbano o każdy szczegół – krój pisma, kolorystkę, grafiki. Pomyślmy więc, ile pracy, wysiłku i czasu zajęła realizacja tego projektu!

Ale to jeszcze nie wszytko! Niektóre ze wspomnień zostały zilustrowane przez młodych twórców. Rysunki te najpierw zaprezentowano na wystawie, a następnie złożono je w niesamowite komiksy. Niedługo będzie premiera trzeciej części: O MIEDZYWOJNIU. Dostępne są także części: O WOJNIE oraz O POKOJU. O komiksie najlepiej niech opowiedzą jego twórcy.

 

Od siebie możemy dodać, że komiks wart jest swojej ceny! Wydano go z największą starannością, na papierze kredowym, w twardej oprawie. Jest też szansa dostać komiks gratis przy zamówieniu zaczynającym się od 100 zł. Na stronie projektu można przejrzeć fragmenty komiksów. Naprawdę warto zajrzeć, żeby zapoznać się z talentem plastycznym autorów i swobodą wyobraźni z jaką zilustrowali wspomnienia prażan. Do każdego wybranego wywiadu napisany został scenariusz, do którego powstały ilustracje. Każdy z komiksów opatrzony jest numerem epizodu powiązanego z nim epizodu. Przed przeczytaniem komiksu możemy wejść na stronę i odsłuchać wskazaną opowieść, a następnie sprawdzić, w jaki sposób została ona zobrazowana.

 

O WOJNIE: Na postawie opowieści numer 01 – O bitwie, co w lany poniedziałek wydarzyła się

Praga Gada

O POKOJU: Na postawie opowieści numer 99 – O praskim cwaniaku, co otwierał co chciał. I koniec. 

Praga Gada

Praga Gada to jednak o wiele więcej niż zebrane wspomnienia i zilustrowanie ich komiksami. To projekt łączący pokolenia, w ramach którego seniorzy i młodzi zostają zaproszeni do udziału w wielu wydarzeniach, pracując przy nich wspólnie i czerpiąc wzajemnie ze swojej wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz wspomnień o dawnej i teraźniejszej Pradze.

Organizowane są m.in: warsztaty komputerowe, podczas których seniorzy uczą się obsługi komputera oraz możliwości korzystania z zasobów internetowych; warsztaty retrospekcji, gdzie seniorzy i juniorzy wymieniają się informacjami na temat dawnej i współczesnej gwary warszawskiej, a także np. warsztat ogórkowy, który odbywa się w starym jelczu – autobusie typu ogórek – a starsi i młodsi mieszkańcy opowiadają o tym, jak zmieniła się Warszawa i co pamiętają z przeszłości w odniesieniu do mijanych obiektów.

 

WIECH

W zeszły piątkowy wieczór w Klubokawiarni Między Wierszami odbyło się słuchowisko, na które wybraliśmy się razem z Hędrixem. Event Praga Gada o Wiechu, prowadzony przez Przemysława Olszewskiego, zorganizowany został przez Fundację Animacja w ramach projektu Praga Gada. Ku naszemu zaskoczeniu udział wzięło sporo młodych osób, w wieku brata Savy lub nieco starszych. Oznacza to, że gwara warszawska jeszcze nie zginęła!

Gwarą warszawską i samym Wiechem jestem zafascynowana już od wielu lat. Temu wspaniałemu publicyście i piewcy warszawskiej gwary poświęcimy osobny wpis, a może nawet więcej, gdyż zdecydowanie mu się to należy. Jenak wszystko w swoim czasie. Póki co gromadzimy i czytamy książki Wiecha – powieści, felietony i wspomnienia – mamy już całkiem niezłą kolekcję. Kilkukrotnie próbowaliśmy się dostać na warsztaty gwary warszawskiej, ale zainteresowanie jest tak duże, że niestety jeszcze nigdy nam się nie udało wskoczyć na listę chętnych. Może kiedyś. W międzyczasie zapoznajemy się z gwarą na własną rękę, dzięki Wiechowi, znakomitej stronie internetowej, która powstała dla warszawiaków – leguralnych i flancowanych – oraz książki, o których też jeszcze na pewno opowiemy. Dziś chcielibyśmy się skupić po prostu na tym, co miało miejsce w klubokawiarni Między Wierszami.

A był to wieczór naprawdę niezwykły! Gdy spotykają się ludzie z pasją, zarażają entuzjazmem wszystkich wokół! Prascy seniorzy – którzy seniorami są tylko z nazwy, okazali się bowiem krewkimi, obdarzonymi poczuciem humoru i talentem aktorskim przesympatycznymi ludźmi! – przedstawili kilka felietonów Wiecha. Ale jak przedstawili! Z podziałem na role i znakomitą dykcją. Prowadzący wystąpił w roli narratora.

Seniorzy z ikrą znakomicie zinterpretowali felietony, które Wiech spisywał w kilku okresach swojej twórczości. Niektórzy z nich to prażanie flancowani, czyli tacy, którzy nie mieszkają na Pradze od urodzenia, ale i tak świetnie sobie poradzili. Stawili nawet czoła wyzwaniu, jakim było przeczytanie dopiero co otrzymanego tekstu, mimo że zawierał on sporo wyrażeń gwarowych. Teksty te wręczył seniorom do czytania Janusz Dziano, gospodarz drugiej części spotkania.

JPraga Gadaanusz Dziano interesuje się biografią Wiecha. Spotkać go można na profilu Jestem z Woli. Jest współtwórcą znakomitego albumu Wola. Co było, co jest, co pozostanie…, którego staliśmy się niedawno dumnymi posiadaczami i opowiemy o nim w cyklu POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ VARSAVIANA. W albumie tym pan Dziano zamieścił część o Wiechu. Miał sposobność spotkać się z potomkami publicysty, ustalić wiele ciekawych szczegółów z jego biografii, przejrzeć rodzinne fotografie. Cześć z nich zaprezentował właśnie podczas spotkania, okraszając je mnóstwem ciekawostek. O wielu z nich można poczytać we wspomnianym albumie, dlatego wszystkich wielbicieli twórczości Wiecha serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim.

Na koniec Janusz Dziano rozdał wszystkim znaczki Stowarzyszenia Gwary Warszawskiej – bardzo sympatyczna pamiątka! To teraz czekamy na inaugurację Skweru Gwary Warszawskiej i ławeczki Wiecha.

 

Serdecznie dziękujemy organizatorom za naprawdę niezwykle interesujące spotkanie! Zachęciło nas ono do dalszego zapoznawania się zarówno z twórczością Wiecha, jak i gwarą warszawską!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *