Złota kaczka – przeźrocza z PRL-u

wpis w: Legendy, SEZON 4 | 0

Złota kaczka to kolejna legenda na starej kliszy, z którą chcielibyśmy przedstawić w ramach cyklu POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ LEGENDY. Na slajdach z epoki PRL-u poznawaliśmy już wspólnie Legendę o Syrence oraz  Legendę o Warsie i Sawie.

 

Złota kaczka

 

DISCLAIMER

Informujemy, że nie rościmy sobie żadnych praw co do treści zawartych na kliszy pt. Złota kaczka. Prezentujemy slajdy, aby popularyzować legendy warszawskie. Robimy to w celach rozrywkowych i edukacyjnych, nie pobieramy za to wynagrodzenia, a klisze – przedstawioną w niniejszym poście, jak i pozostałe – zakupiliśmy z własnych środków.

 

KILKA INFORMACJI O KLISZY

Klisza, którą udało nam się znaleźć, jest dość zniszczona. Poza tym spora część kadrów jest mocno zaciemniona, ponieważ akcja dzieje się w pomieszczeniach zamkniętych, pod ziemią lub w nocy, a więc tym razem musieliśmy naprawdę popracować na obróbką każdego kadru, żeby w ogóle było coś widać. O ile przy wyświetlaniu z projektora kwestia zaciemnienia nie ma zasadniczo znaczenia, ponieważ klisza jest podświetlana, to w przypadku wyświetlania na monitorze komputera, na tablecie czy telefonie różnica jest już znaczna i wpływa na odbiór obrazu.

Kliszę wyprodukowano w Zakładach Fotofilmowych Wspólna sprawa przy ul. Pańskiej 57 w Warszawie. Jakość kliszy nie pozwala na odczytanie nazwisk autorów.

 

ZŁOTA KACZKA

Legenda warszawska o Złotej kaczce związana jest z Zamkiem Ostrogskich, zwanym też niegdyś Pałacem Gnińskich, Pałacem Zamoyskich oraz Pałacem Ordynackim,  który mieści się przy ul. Tamka, a obecnie jest to siedziba Muzeum Fryderyka Chopina.

Podobnie jak inne warszawskie legendy, Złota kaczka ma wiele wersji. Niektóre przedstawiają historię kaczki mówiącej ludzkim głosem, w innych kaczka zamienia się w piękną królewnę. Czasami biedny szewczyk zapomina o kilku groszach w kieszeni, a czasem dzieli się pieniędzmi z biednym staruszkiem, w niektórych wersjach jest nim weteran bitwy pod Lipskiem. Jednak z każdej legendy wypływa podobny morał: Bogactwo nie daje szczęścia, jeżeli nie ma się nim z kim podzielić.

Wersja legendy pt. Złota kaczka, która wyświetlana była na ścianach setek, a może tysięcy polskich domów w czasach PRL-u, jest dość okrojona, ale znajdziemy w niej najistotniejsze informacje.

Do stworzenia podpisów pod slajdami użyliśmy tym razem warszawskiego kroju pisma o nazwie Rewir. O tym oraz innych warszawskich krojach pisaliśmy TUTAJ.

Zapraszamy na pokaz slajdów.

 

Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka Złota kaczka

 

CZEGO DOWIADUJEMY SIĘ O WARSZAWIE?

Legenda pt. Złota kaczka, przedstawiona na kliszy sprzed lat, daje nam sposobność zastanowienia się nad newralgiczną kwestią – jak ważne są pieniądze w naszym życiu? A jak istotne są pieniądze w życiu warszawiaka? Zapędzonego, zaganianego mieszkańca stolicy, który godzinowo pracuje często na dwóch etatach, ale czy ma z tego jakieś konkretne korzyści? Bywa, że i materialnych nie za wiele…

Ale historia daje też sposobność do poznania Warszawy, w szczególności, gdy legendę na kliszy obejrzymy razem z dziećmi, a potem wybierzemy się na wspólny spacer w okolice, gdzie ponoć pojawiała się złota kaczka, odnajdziemy Kamienicę pod Murzynkiem, spróbujemy objąć drzewo w parku Pałacu w Wilanowie czy też wybierzemy się do Teatru Narodowego, np. na Pchłę Szachrajkę.

A czy Ty dowiedziałeś się czegoś o Warszawie z tej wersji legendy o Złotej kaczce?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *