Arkady Kubickiego – Targowisko Sztuki

Już na początku cyklu VarSavski Alfabet okazało się, że ułożony przez nas grafik wypadów na miasto niekoniecznie zgodzi się z programem atrakcji, które proponuje Warszawa, nie tylko w kwestii miesięcy, ale wręcz dni i godzin. Często musimy dopasowywać się do rozkładu, który z różnych przyczyn nam nie odpowiada, już w samym tylko styczniu zmuszeni byliśmy zrezygnować z dwóch wydarzeń, ponieważ rozmijały się one z harmonogramem prac i wyjazdów poza miasto. Najbardziej frustruje brak możliwości uczestniczenia w czymś, co organizowane jest jednorazowo w określony dzień i godzinę, ale jako że Warszawa jest miastem, w którym kolejna atrakcja czeka za rogiem, nie przejmujmy się zbytnio tym, że musieliśmy coś odpuścić. Na nasze szczęście wygląda na to, że Arkady Kubickiego jeszcze postoją, a organizowane tam Targowisko Sztuki odwiedzać można co miesiąc. Udało nam się co prawda zajrzeć tam w styczniu na chwilę, czujemy jednak niedosyt i już zaplanowaliśmy ponowną wizytę. Zapraszamy na serię POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ ARCHITEKTURĘ.

Arkady Kubickiego

Arkady Kubickiego

Ta niebanalnej urody budowla powstała na skarpie wiślanej u podnóża Zamku Królewskiego od strony Wisły. Jej autorem jest warszawski architekt Jakub Kubicki, uczeń Dominika Merliniego, stypendysta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wysłany na nauki do Włoch. Zaprojektował i przebudował wiele znanych budowli, m.in. Świątynię Sybilli i Nową Kordegardę w Łazienkach Królewskich, Ratusz w Płocku, liczne pałace i kościoły. Był jednym z autorów niezrealizowanego projektu Świątyni Opatrzności Bożej – jego pomysł dwupoziomowej świątyni zdobył wielkie uznanie. Wytyczył też teren Placu Zamkowego w Warszawie. Arkady według projektu Kubickiego wzniesione zostały w latach 1818-1821, znakomicie komponując się z ogrodami królewskimi.


Arkady Kubickiego, projekt przebudowy elewacji Zamku Królewskiego w Warszawie z lat 1816-1818

Arkady Kubickiego składają się z siedmiu łuków, nad którymi rozciąga się taras o długości 195 metrów. Po powstaniu listopadowym przekształcono je m.in. na stajnie. Przetrwały II wojnę światową, ale dopiero w latach 1995-2009 budowla przeszła gruntowny remont po tym, jak obsunęła się frontowa część Arkad w pobliżu schodów – właściwie nie było już wyjścia i podjęto decyzję o zabezpieczeniu skarpy i remoncie obiektu. Arkady Kubickiego zostały zmodernizowane przez zespół architekta Stanisława Fiszera.

Fiszer w zabytkową przestrzeń wprowadził ducha współczesności. Arkady to podłużna przestrzeń, podzielona na 17 segmentów, z których każdy posiada własne sklepienie. Zachowując tę zabytkową strukturę architekt ściany pomiędzy przęsłami uzupełnił, używając bardzo zróżnicowanych materiałów: surowy beton skontrastowany jest tu z płaszczyznami ceglanymi, szkłem, gładkim tynkiem i chropowatym kamieniem. Akustykę sal (które służą m.in. jako przestrzenie widowiskowe) poprawił, używając do ich wykończenia drewnianej kostki. Fiszer zaprojektował również elementy wyposażenia wnętrz Arkad, m.in. charakterystyczne… szklane klamki. […] Oddane do użytku po prawie dwustu latach od zaprojektowania (wiosną 2009 roku) Arkady Kubickiego są doskonałym przykładem jednego z najczęściej stosowanych przez Stanisława Fiszera zabiegów, czyli gry fakturami, kolorami, gęstością, a nawet temperaturą rozmaitych, zestawionych ze sobą materiałów.

Anna Cymer – Stanisław Fiszer – Arkady Kubickiego

Wnętrze Arkad jest majstersztykiem pełnym niespodzianek architektonicznych tak lubianych przez Fiszera. Tu dopracowany jest każdy detal. Ot, zwykła szklana ścianka oddzielająca wnętrze arkad od stancji. To nie seryjnie produkowany, fabryczny produkt, ale dzieło sztuki. – Najpierw w Paryżu, gdzie mieszkam, narysowałem szkic ścianki. Przefaksowałem go do mojej warszawskiej pracowni. Tu Piotr Szwed ślęczał nad każdym szczegółem i odsyłał mi swoje wersje. Tak między Warszawą a Paryżem wędrowały setki rysunków jednej ścianki – mówi Fiszer.

W Arkadach nie ma dwóch identycznych klatek schodowych, portali z betonu, marmuru i alabastru. Nie ma dwóch takich samych, kamiennych dywaników ani klamek. – Tę w formie sierpa zaprojektowałem ja – mówi Fiszer, a tę w kształcie półksiężyców szkicował Piotr Szwed.

Na deser […] architekt pozostawił toaletę. Drugiej podobnej nie ma w całej Warszawie. Zaprojektowana przez córkę Fiszera Krystynę wykończona została blachami i czarnym kamieniem, kojarząc się z XIX-wieczną wizją futurologicznego statku nadpowietrznego czy może okrętu podwodnego z powieści Juliusza Verne’a.

Bryla.pl – Arkady Kubickiego
Arkady Kubickiego
Arkady Kubickiego
Arkady Kubickiego
Arkady Kubickiego

Z Zamku Królewskiego do Arkad miałam możliwość dostać się schodami ruchomymi w czasie wernisażu wystawy El Greco Ekstaza św. Franciszka. Byłam pod ogromnym wrażeniem pomysłów architektonicznych zastosowanych we wnętrzach. To niezwykle klimatyczna przestrzeń, a pod ceglanymi sklepieniami organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne, wystawy, koncerty, spektakle teatralne czy targi książek. Jedną z takich imprez jest comiesięczne Targowisko Sztuki.

Targowisko Sztuki

To cykliczna impreza organizowana od ponad dziesięciu lat przez studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dzięki której można nie tylko poznawać twórczość młodych artystów, ale przede wszystkim bezpośrednio nabywać ich prace.

Co miesiąc w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowane jest malarstwo, grafika tradycyjna, plakaty, ilustracja czy fotografia przyciągające koneserów, kolekcjonerów, poszukiwaczy talentów. Targowisko odwiedzają też warszawiacy, turyści, projektanci, którzy znajdują tu wyjątkowe motywy do wnętrz. A wszystko to w niepowtarzalnej atmosferze i z okazją do inspirujących spotkań.

Impreza wpisała się już w kulturalny kalendarz stolicy, jest stałym wydarzeniem na Zamku Królewskim, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród projektantów, architektów i pasjonatów desingu, którzy w propozycjach wystawców znajdują ciekawe motywy do aranżacji wnętrz

Targowisko Sztuki – informacje

27 stycznia wybraliśmy się na jedno z takich Targowisk Sztuki, chociaż musimy przyznać, że prawie zrezygnowaliśmy ze względu na smog – zanieczyszczenia powietrza tego dnia przekroczyło wszelkie normy. Niemal w ostatniej chwili zmieniliśmy jednak zdanie i pojechaliśmy obejrzeć prace zdolnych artystów. Niestety nasze zdjęcia w żaden sposób nie oddają tego, co ujrzeliśmy na obrazach, dlatego zmuszeni jesteśmy posiłkować się kilkoma fotografiami z profilu organizatorów.

Arkady Kubickiego – Targowisko Sztuki
Targowisko Sztuki 27 stycznia 2019 r.
Targowisko Sztuki 27 stycznia 2019 r.
Targowisko Sztuki 27 stycznia 2019 r.
Targowisko Sztuki 27 stycznia 2019 r.
Targowisko Sztuki 27 stycznia 2019 r.

Wystawa: Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917–1921

W lewej części Arkad zorganizowana jest wystawa, którą można bezpłatnie obejrzeć w dniach od
18 stycznia do 21 lutego 2019 r.


Odrodzenie polskiej służby zagranicznej po okresie zaborów było skomplikowanym procesem, którego podstawowe ramy wyznaczają lata 1917–1921. Służba ta nie odrodziła się na podstawie jednego aktu prawnego czy politycznego. Był to owoc indywidualnego wysiłku i zaangażowania działaczy niepodległościowych, ale także dorobku instytucjonalnego w postaci struktur i norm działania, wypracowanych przez różnorodne ośrodki i organizacje działające w kraju i za granicą.

Polskiej służbie zagranicznej przyszło odradzać się w bardzo trudnych uwarunkowaniach międzynarodowych, a także tych wewnętrznych. Wysiłki polskich mężów stanu i dyplomatów koncentrowały się na udziale w pracach konferencji wersalskiej, wpływie na kształt nieokreślonych przez dłuższy okres czasu granic, w warunkach sporów i otwartych konfliktów. Jednocześnie tworzono zręby organizacyjne centrali MSZ, powstawały placówki dyplomatyczne i konsularne.

Warto podkreślić, że wśród nurtów politycznych, z których wywodzili się polscy dyplomaci – mimo problemów, jakie przyszło im w tym czasie rozwiązywać – przeważyło przekonanie o konieczności spójnego i kompromisowego działania w różnych wymiarach prowadzonej przez nich aktywności. To dzięki temu i nadrzędnym myśleniu o interesie odradzającego się państwa udało się zdobyć dla Polski maksimum tego, co było wtedy możliwe.

Wystawa przedstawia najważniejsze wątki i tematy związane z odrodzeniem polskiej służby zagranicznej w latach 1917–1921.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Zamku.
18 stycznia-21 lutego 2019 r. Arkady Kubickiego.
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do pobrania w Arkadach Kubickiego.


Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917–1921
Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917–1921
Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917–1921
Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917–1921
Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917–1921

Kolejne Targowisko Sztuki już w przyszłym miesiącu. Smakosze zapewne będą też zainteresowani wyjątkowym menu, które serwuje restauracja, ale Arkady Kubickiego warto odwiedzić nawet wtedy, gdy korytarz jest zupełnie pusty. Kto wie, może właśnie wtedy robi on największe wrażenie.

VarSavskie pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *