Balloon Sci-Art Gallery: GTWb – Akcja CXV – Okrągłości

wpis w: Eventy, GTWb, SEZON 4 | 8

Z okazji CXV Akcji GTWB – Okrągłości – chcielibyśmy zaprosić wszystkich Uczestników GTWb oraz naszych Czytelników do udziału w podniebnym projekcie Balloon Sci-Art Gallery. A zatem okrągłościami z tematu w tym miesiącu będzie balon, a nawet dwa balony, które polecą nad Warszawą, unosząc do nieba jedyną w swoim rodzaju Naukową Galerię Sztuki. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest doktor Marek Ostrowski, biolog i varsavianista, który od 40 lat zajmuje się profesjonalnie fotografią lotniczą. Vars i Sava pomagają co nieco w organizacji przedsięwzięcia. Sava uczestniczyła w zajęciach dra Ostrowskiego z Varsavianistyki, co zaowocowało m.in. wpisem na temat wizyty na wybiegu warszawskich niedźwiedzi oraz przyłączeniem się do projektu Balloon Sci-Art Gallery.

 

Balloon Sci-Art Gallery

 

BALLOON SCI-ART GALLERY

W październiku 2016 r. z okazji 20-lecia naukowo-obywatelskiego autorskiego Projekt Warszawa, 10-lecia Akademii Wiedzy o Mieście (AWoM), 10-lecia Varsavianistyki, a także wplatając się w jubileusz 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego oraz 110-lecia Szkoły Głównej Handlowej oraz 110-lecia Akademii Sztuk Pięknych planowany był przelot balonów w locie zespołowym nad aglomeracją Warszawy. Aby lot mógł się odbyć, potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe – z tego właśnie względu lot musiał zostać przełożony na maj lub czerwiec tego roku. Po zimowej przerwie projekt powraca z nową energią i nadzieją na dobre warunki atmosferyczne.

Projekt jest całkowicie społeczny, realizowany bez jakichkolwiek dotacji. Daje to poczucie pełnej niezależności i wolności – podobnych do odczuć podczas lotu balonem.

Główną atrakcją podczas lotu będzie przesłanie do sieci w czasie rzeczywistym serii kilkudziesięciu zdjęć Warszawy o szczególnych wartościach artystycznych i naukowych wraz z ich interpretacją. Zdjęcia będzie można oglądać i pobierać na stronie projektu Balloon Sci-Art Gallery. W ten sposób powstawać będzie na oczach odbiorców niezwykły dokument obrazujący najcenniejsze przyrodnicze, historyczne i kulturowe krajobrazy Warszawy. Przelot w kierunku północnym nad samym centrum aż po jego krańce pozwoli ukazać wiele dotąd nieodkrytych, ciekawych i symbolicznych miejsc nieznanych czasami nawet warszawiakom.

Transmisja trafi do wybranych odbiorców na całym świecie: sekcji naukowych, galerii artystycznych, placówek dyplomatycznych oraz osób prywatnych. Transmisja może dotrzeć także do Was. Macie ochotę się przyłączyć?

W misji łączone są dwa przekazy informacji: racjonalny oraz estetyczno-emocjonalny. Stąd obie składowe w nazwie: science i art.

W czasie lotów planowane jest wykonanie pomiarów jakości powietrza, w tym stężenia i składu aerozoli, obecności mikroorganizmów i pyłków roślinnych czy rozkładu spektralnego światła.

Na balonach zostaną zainstalowane polskie urządzenia wykonane w Centrum Badań Kosmicznych PAN, które zostały przygotowane dla misji kosmicznych. W misji balonowej znajdzie się m.in. PACKMOON – unikatowe urządzenie projektowane na misję Phobos Sample Return do księżyca Marsa – Fobosa, przeznaczone do pobierania próbek w warunkach zerowej grawitacji. Warto obserwować lot chociażby z tego względu, że po skończonym locie przygotowana jest niespodzianka związana ze wspomnianymi urządzeniami.

Misja kierowana jest do odbiorców na całym świecie, dlatego też strona została przetłumaczona na języki: angielski, rosyjski, hiszpański, włoski, francuski, turecki i niemiecki. Do udziału w przedsięwzięciu można więc zaprosić znajomych z całego świata!

 

KIEDY?

Jako że cały projekt uzależniony jest od warunków atmosferycznych, nie ma możliwości podania z góry konkretnej daty ani godziny startu balonów. Wiadomo, że lot obecnie planowany jest na maj lub czerwiec. Warto więc zarejestrować się na stronie projektu Balloon Sci-Art Gallery. Zarejestrowani w pełnym zakresie Uczestnicy (zdjęcie galerii + opis proponowanej galerii) otrzymają via mail z wyprzedzeniem jednej doby indywidualnie powiadomienie o możliwości lotu, a następnie kolejne, potwierdzające prawdopodobieństwo lotu, 5 godzin przed startem. 

Niezarejestrowani obserwatorzy mogą śledzić rozwój akcji w aktualnościach na stronie projektu oraz na Facebooku.

 

GDZIE?

Start balonów nastąpi na obszarze Pola Mokotowskiego w Warszawie. Miejsce startu jest symbolicznie związane z tradycją wielkich światowych sukcesów polskiego lotnictwa balonowego i samolotowego, a także kosmicznego, gdyż na Politechnice Warszawskiej – uczelni współtworzącej dzielnicę akademicką – opracowano pierwszego polskiego satelitę. Centrum Nowych Technologii to również miejsce narodzin idei Varsavianistyki.

 

TRANSMISJA TELEWIZYJNA

Patronat nad transmisją z przelotu balonów nad Warszawą objęła TV POLSAT. Niezależnie od transmisji w internecie na stronie projektu Balloon Sci-Art Gallery, gdzie będą pojawiać się zdjęcia lotnicze i skąd będzie można je pobierać, będzie również transmitowany na żywo obraz z kamer Polsatu zainstalowanych w balonie. Będzie więc można obserwować nie tylko miasto na całej trasie przelotu, ale również śledzić na bieżąco akcję dziejącą się w balonie w czasie wykonywania obserwacji i sesji fotograficznej. Bezpośrednia pełna transmisja będzie nadawana na bieżąco z całej trasy lotu w programie POLSAT NEWS oraz POLSAT NEWS 2. 

Być może dodatkowo będzie krótka transmisja ze śmigłowca, z którego można będzie zobaczyć cały zespół balonów w powietrzu.

 

STWÓRZ WŁASNĄ GALERIĘ

W wydarzeniu możecie wziąć udział nie tylko jako obserwatorzy, ale możecie także przyłączyć się do projektu i z przesyłanych z balonu zdjęć stworzyć własną galerię projektu Balloon Sci-Art Gallery. Zdjęcia będą w rozdzielczości umożliwiającej obserwację na monitorach komputerów, ekranach telefonów komórkowych, a także wydruk i wykonanie ekspozycji choćby w formacie A4.

W tym celu wystarczy ZAREJESTROWAĆ się na stronie projektu Balloon Sci-Art Gallery, a następnie podzielić się z innymi uczestnikami propozycją autorskiej galerii, którą można zorganizować w wybrany przez siebie sposób: w domu, w ogrodzie, na ulicy, w samochodzie, w lesie, na klatce schodowej, na sznurze do suszenia bielizny. Wystarczy, że wydrukujecie przesłane z balonu zdjęcia, które przypadną Wam do gustu i rozłożycie je lub powiesicie w dowolnym miejscu, sfotografujecie swoją galerię, a potem zaprezentujecie ją na swoim koncie.

Swój udział w projekcie zadeklarowały osoby z różnych stron świata! Tak obecnie prezentuje się mapa – mamy nadzieję, że Uczestników wciąż będzie przybywać!

 

Balloon Sci-Art Gallery

 

Każdy z Uczestników ma swój oryginalny pomysł na prezentację własnej galerii. Propozycje do eksponowania zdjęć oraz opisy można przejrzeć na stronie projektu Balloon Sci-Art Gallery. Oto niektóre z pomysłów, może Was zainspirują!

 

Balloon Sci-Art Gallery

 

 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

Absolutnie każdy, kto ma ochotę się przyłączyć, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania! Misja Balloon Sci-Art Gallery jest dedykowana tym, którzy starają się pokonywać bariery, by wznieść się wyżej – ponad standard, ponad przeciętność, ponad Ziemię.

Projekt jest niesamowitą, podniebną lekcją geografii, historii, kultury i sztuki Warszawy, dlatego zachęcamy nauczycieli i uczniów do przyłączenia się do przedsięwzięcia w indywidualny, kreatywny sposób.

Zapraszamy również warszawskich blogerów i vlogerów – wykażcie się! Możecie zaprezentować galerię na swój sposób: słowem, obrazem, dźwiękiem, filmem, ruchem. Może to być opowiadanie, vlog (ze startu balonów i prezentacja wydrukowanej galerii), kolaż, zabawny mem z dowcipnym komentarzem, rękodzieło – cokolwiek przyjdzie Wam do głowy!

Wszystkie pomysły, prezentacje, zdjęcia, filmy można wstawić na swoje konto na stronie projektu oraz przesyłać na adres [email protected], najciekawsze prace na pewno zostaną wyróżnione i opublikowane w albumie poświęconym projektowi Balloon Sci-Art Gallery

 

BONUSY DLA ZAREJESTROWANYCH UCZESTNIKÓW

Można oczywiście być obserwatorem całej misji, ale naprawdę warto wziąć udział w stworzeniu galerii z przesyłanych zdjęć. Zarejestrowani Uczestnicy zyskają dodatkowe bonusy:

Każdy będzie mógł indywidualnie wybrać dowolne z wysłanych w trakcie lotu zdjęć i otrzymać je elektronicznie w pełnej rozdzielczości (fizyczny format do 1 m) do prywatnego użytku np. w celu wykorzystania jako obrazu;

Po locie Uczestnicy otrzymają dostęp do dodatkowych unikatowych zdjęć z dodatkowych kamer i miejsc. Zdjęcia te nie będą wysyłane w trakcie lotu. Te widoki będą również niezwykłe i tylko dla wybranych;

Najciekawsze ekspozycje wraz z wykonanym przez siebie zdjęciem i opisem miejsca ekspozycji wystawy, które uczestnicy chcieliby przy okazji promować lub po prostu pokazać innym, znajdą się w publikacji albumowej przygotowanej po locie. Warto więc postarać się, aby lokalizacje ekspozycji zdjęć lotniczych oraz forma ich prezentacji były jak najatrakcyjniejsze!

 

POCZTA BALONOWA

W trakcie lotu będzie także zorganizowana poczta balonowa. Bezpośrednio przed startem balonów z Pola Mokotowskiego zostanie zorganizowane stoisko, na którym będzie można zakupić karty pocztowe z lotu balonowego wydane oficjalnie przez Pocztę Polską i od razu nadać je na miejscu jako przesyłkę poczty balonowej  – kartę można wysłać do bliskich sobie osób, sprawiając im niespodziankę, a nawet i do samego siebie, czemu nie! Będziemy mogli potem pochwalić się pocztówką z prawdziwej poczty balonowej! Koszt pocztówki to 1 zł. Zostało przygotowanych tylko 200 kart, więc stanowić one będą naprawdę wyjątkową atrakcję, tym bardziej że na kartę będzie można też nakleić znaczki specjalnie stworzone w ramach projektu Balloon Sci-Art Gallery. Są to znaczki autorskie, nie ma ich w publicznym obiegu Poczty Polskiej i jest ich tylko kilkanaście, dlatego też pocztówka z takim znaczkiem będzie prawdziwym rarytasem. Karty pocztowe i znaczki można będzie zakupić i ostemplować na stanowisku Poczty Polskiej tuż przed startem balonów.

 

Balloon Sci-Art Gallery

Balloon Sci-Art Gallery

Balloon Sci-Art Gallery

 

 

KLEPSYDRA

Startowi będzie towarzyszył projekt ruchomej instalacji pt. Klepsydra, autorstwa Joanny Tumiłowicz z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy współpracy z Fundacją „Centrum Edukacji Olimpijskiej”. To, na czym będzie polegała instalacja, stanowi swego rodzaju niespodziankę dla Uczestników, którzy stawią się na Polu Mokotowskim przed startem. Zainteresowane osoby będą mogły wziąć czynny udział.

 

KONKURS 1: ZAKODOWANA GRAFIKA

Na karcie pocztowej w grafice na obrzeżu zostało zakodowanych 12 elementów związanych z Warszawą. Wśród osób, które znajdą przynajmniej 10 z nich i nadeślą poprawne rozwiązanie na adres [email protected] zostaną rozlosowane albumy zdjęć lotniczych Warszawy. Odpowiedzi można wysyłać przez cały okres przed startem balonów. Nagrody zostaną rozlosowane tuż przed startem.

Oto grafika konkursowa. Można ją pobrać TUTAJ.

 

Balloon Sci-Art Gallery

 

KONKURS 2: MIĘDZYNARODOWY KOMIKS

Wyobraźmy sobie macierz 100 pól w dowolnym formacie np. 10 x 10 pól, 20 x 5, a może nawet w bardziej abstrakcyjnych formach, które nie tworzą kwadratu. W wybrane pola zostaną losowo wstawione zdjęcia.

Zadaniem będzie stworzenie w pustych własnej narracji w stylu komiksu. Dopuszczalne będą własne zdjęcia, rysunki, ewentualnie teksty (dla wersji elektronicznych również efekty specjalne i podkłady dźwiękowe). Powstaną w ten sposób indywidualne, oryginalne historie.

Stworzone prace należy przesłać na adres [email protected] Najlepsze pod względem intelektualnym i artystycznym prace zostaną opublikowane – na stronie projektu oraz w specjalnie dedykowanym albumie zdjęciowym – a ich autorzy otrzymają nagrody w postaci albumów ze zdjęciami lotniczymi Warszawy.

 

METEOGRAM

Prawda jest taka, że piękna pogoda i odpowiednia prędkość wiatru to niestety za mało, aby balony mogły wystartować. Potrzebny jest jeszcze właściwy kierunek wiatru. Na 15 maja 2017 r. wyznaczony został alert balonowy – obserwowane są warunki atmosferyczne, aby sprecyzować moment, który pozwoli na start balonów.

Trasa lotu to jedno z trudniejszych zadań całego przedsięwzięcia. Nie może się ona odbyć w dowolnym kierunku – start ma nastąpić z Pola Mokotowskiego i lot musi się zmieścić w przedziale zaledwie 5 stopni w kierunku północnym i przy prędkości wiatru w przedziale 5-8 m/s.

Dr Ostrowski przygotował poglądowy metogram, za który serdecznie dziękujemy. Obecnie trwające warunki atmosferyczne spowodowałby, że balony zostałyby zniesione w kierunku korytarza dla samolotów pasażerskich lądujących lub startujących z Lotniska Chopina w Warszawie, co byłoby niebezpieczne, gdyż po starcie balon leci w stronę, w którą kieruje go wiatr.

 

Balloon Sci-Art Gallery

 

Dlatego też nie jest możliwe podanie konkretnej daty i godziny lotu – wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Warto więc zarejestrować się na stronie projektu Balloon Sci-Art Gallery, aby otrzymać powiadomienie odpowiednio wcześnie. 

Zainteresowani mogą prowadzić własne obserwacje pogodowe. Mieszkańcy spoza Warszawy muszą dodatkowo sprecyzować lokalizację, wpisując Warszawę w wyszukiwarkę.

 

AUTOR MISJI I ZAŁOGA

Za projekt Balloon Sci-Art Gallery i jego realizację odpowiada merytorycznie oraz organizacyjnie dr Marek Ostrowski.

Ma on duże doświadczenie w każdym z zakresów obejmujących projekt. Od 40 lat zajmuje się profesjonalnie fotografią lotniczą – wykonał m.in. największy cywilny zbiór zdjęć lotniczych Warszawy i Polski. Jest autorem nagradzanych unikatowych naukowo-artystycznych opracowań albumowych m.in. Emocje Odkryć oraz serii albumowych zdjęć lotniczych: Polska z lotu orła (Gea-znaczy ZiemiaOpus Hominis) oraz Tryptyk Warszawski (Spojrzenie Warsa, Oblicze Sawy i Pokolenie Varsovia.pl). Autor wielkich plenerowych wystaw wielkoformatowych zdjęć lotniczych pokazywanych w kraju, a przez placówki dyplomatyczne również poza granicami. Z doświadczeń balonowych: był inicjatorem, organizatorem i uczestnikiem m.in. startu balonu z dziedzińca Uniwersytetu Warszawskiego w 2003 r. oraz wyprawy balonowej nad Tatrami w 2007 r. i innych. Pomysłodawca i uczestnik wyprawy tratwą na 600 km (w tym niedostępnym – granicznym) odcinku rzeki Bug.

Wykładowca akademicki, prowadzi m.in. jeden z najliczniejszych wykładów na warszawskich uczelniach – stworzoną przez niego Varsavianistykę, na którą uczęszcza rokrocznie przeciętnie 600-800 studentów warszawskich uczelni. Jest twórcą projektu naukowo-obywatelskiego: Projekt Warszawa oraz Akademia Wiedzy o Mieście. Twórca koncepcji informacji obrazowej jako zjawiska przyrodniczego kształtującego ewolucję człowieka. Kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski za działalność naukowo-dydaktyczną, tworzenie i promowanie nowoczesnych metod badawczych.

Z doktorem Ostrowskim współpracuje grupa entuzjastów, która pomaga w realizacji projektu od strony technicznej, informatycznej, graficznej i językowej. Są to osoby, które przyłączyły się do projektu na różnych etapach jego realizacji. Ogólnie każdy pomaga w sektorze, w którym może coś zdziałać. W tej grupie znaleźli się m.in. informatycy, technicy, piloci. Hędrix, brat Savy, jest autorem logo, Vars zajmował się mapą, a Sava pomagała przy tłumaczeniach. Spotykaliśmy się, aby ustalić wspólnie sprawy koncepcyjne, tj. logo, wygląd strony, techniczne możliwości przesyłania i odbierania zdjęć itp. Zajmujemy się także promowaniem wydarzenia wśród odbiorców w Polsce i na świecie.

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

W imieniu doktora Marka Ostrowskiego oraz wszystkich wolontariuszy pracujących przy tym niezwykłym przedsięwzięciu serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie Balloon Sci-Art Gallery oraz do uczestniczenia w konkursach! Zachęcamy do rejestracji na stronie projektu oraz polubienia strony na Facebooku, gdzie można śledzić aktualności.

Zawiadomcie o tym projekcie znajomych z całego świata. Mamy nadzieję, że uda się w ten sposób stworzyć ogromną, międzynarodową galerię warszawskich zdjęć przesłanych z balonu.

 

 

 

Balloon Sci-Art Gallery

___________________

Tekst powstał na podstawie informacji zamieszczonych na stronie projektu Balloon Sci-Art Gallery i został opublikowany za zgodą autora, dra Marka Ostrowskiego.
Autorem zdjęcia podnoszenia balonu jest dr Marek Ostrowski.
Autorami zdjęć z galerii są Uczestnicy projektu Balloon Sci-Art Gallery, pełne wersje galerii wraz z opisami można zobaczyć na stronie projektu.

 

 

 

8 Responses

  • Vars_i_Sava

   Matkozezcórko, przecież właśnie o to chodzi, żeby odleciał! Daleko, daleko, przez całą Warszawę i okolice.

 1. aglo

  Proponuję jednak nie patrzeć na „różę wiatrów” która tą imprezę „olewa” ale zrealizować przy najbliższej okazji lot z pocztą. Już ta „poczta” terminowo pobiła balonowy „lot na południe” z 1959 roku. Lada dzień zaczną opadać liście.
  Pozdrowienia dla organizatora

  • Vars_i_Sava

   Lot odbył się wczoraj, a na możliwość jego zorganizowania wpływ miało wiele, wiele czynników. Zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć i zorganizowania własnej galerii alternatywnej.

   VarSavskie pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *