Bookcrossing w Warszawie – 111 książek

wpis w: Bookcrossing, Książki, SEZON 3 | 4

Jak dobrze wkroczyć w dopiero co rozpoczęty rok? Mamy na to świetny sposób: NORDIC WALKING i BOOKCROSSING! Najpierw spacerujemy po parku, a potem stawiamy przy łóżku kubek (albo lepiej imbryk) ulubionej herbaty, wskakujemy pod ciepły koc i zatapiamy się w lekturze. Zapraszamy więc najpierw na spacer po pięciu warszawskich parkach, gdzie będziecie mogli wziąć udział w akcji książkowej, a następnie spędzić cały weekend z książką. Kto ma chrapkę na bookcrossing?

bookcrossing poster

BIBLIOTEKI PLENEROWE I BOOKCROSSING

W stołecznych parkach pojawia się coraz więcej bibliotek plenerowych, gdzie można wstawiać i wypożyczać książki. Biblioteki te zlokalizowane są w pniach drzew, w których wycięto okienka i utworzono w ten sposób półki na książki. Sposób wykonania owych biblioteczek to sprawa dyskusyjna i nie będziemy podejmować dziś tego tematu – najważniejsze, że biblioteczki w ogóle są i według planów ma ich powstawać coraz więcej. Uważamy, że takie miejsca są bardzo potrzebne, można bowiem dać drugie, trzecie, czwarte życie książkom, które w przykrytym okienku są mimo wszystko lepiej zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych niż gdyby zostawić je po prostu na ławce czy pod drzewem. Bookcrosing właśnie na tym bowiem polega – na uwalnianiu książek. Zdarzają się sytuacje, kiedy wiemy, że drugi raz po książkę nie sięgniemy, albo jest to nietrafiony prezent, czy też książki najzwyczajniej przestają nam się mieścić na półkach. Wtedy warto zrobić wietrzenie magazynów, przejrzeć domową biblioteczkę i uwolnić książki. Każda z nich zasługuje na to, żeby być czytaną, kochaną i szanowaną. To, że jakaś książka nie odpowiada naszym czytelniczym gustom, nie oznacza, że nie spodoba się komuś innemu! Wszak o gustach się nie dyskutuje i każdy ma prawo sięgnąć po to, co lubi. Każda książka zasługuje więc na drugą szansę, na pewno znajdzie się na nią amator. Bookcrossing jest dla niej prawdziwym wybawieniem!

baedeker warszawskiNasze sąsiadki przetasowały ostatnio półki z książkami i oddały nadmiar dobrobytu do podzielenia się ze wszystkimi, którzy wyrażą ochotę. Przewietrzyliśmy przy okazji część naszych zasobów magazynowych i wybraliśmy 111 książek, które postanowiliśmy uwolnić w noworocznej akcji bookcrossingowej. Są wśród nich klasyki, powieści dla młodzieży, trochę o miłości, nieco science fiction, dla fanów literatury z dreszczykiem też się coś znajdzie. Wisienką na torcie, której rzecz jasna nie mogło zabraknąć, jest pozycja varsavianistyczna – Baedeker warszawski Olgierda Budrewicza. Oryginalny baedeker z 1958 roku z błyskotliwymi opisami Budrewicza i znakomitymi rysunkami Jerzego Srokowskiego.

Wszystkie książki zarejestrowaliśmy na portalu BOOKCROSSING.PL, każdy wolumin opatrzony został w specjalną etykietę, na której wpisany jest informacja na temat bookcrossingu oraz numer BIP, który został wygenerowany w systemie i nadany każdej książce.

bookcrossing vars savaNie ukrywamy, że zajęło nam to naprawdę dużo czasu i mieliśmy po drodze masę przygód oraz problemów technicznych, jednak chęć doprowadzenia do końca pomysłu z uwalnianiem książek motywowała nas do działania. Korzystanie z sytemu jest w sumie proste, ale przy tak dużej ilości wprowadzanych do niego pozycji może nieco się zbuntować. Na szczęście udało się zarejestrować wszystkie książki, opieczętować etykietami z numerem, a następnie rozwieźć je do parków i umieścić w biblioteczkach plenerowych. Książki mieszkają obecnie w 12 pniach drzew i jednym… ulu.

PARK MOCZYDŁO

biblioteka plenerowa prak moczydloBiblioteczka w Parku Moczydło umiejscowiona jest na wzniesieniu niedaleko  dwóch stawów rozdzielonych alejką bez barierek. Pnie drzew powoli gubią korę, ale półki w środku są suche, można więc spokojnie wstawiać na nie książki. Miłośnicy karmienia kaczek nie będą zawiedzeni – w parku można spotkać wręcz całe stada pluskających się i drepczących kaczuszek.

PARK SZYMAŃSKIEGO

biblioteka plenerowa park szymanskiego

Park Szymańskiego znajduje się nieopodal Parku Moczydło, z jednej biblioteczki do drugiej można więc przespacerować się pośród drzew. Biblioteczka znajduje się po stronie wyciągu do bungee jumping. W parku są aż dwie siłownie plenerowe i alejki, po których można spacerować z kijkami.

PARK PRZY BAŻANTARNI

biblioteka plenerowa park przy bazantarniPark przy bażantarni na Ursynowie (rejon al. KEN i Rosoła) jest ładnie wyremontowany, ma plac zabaw dla dzieci z niesamowitym wyposażeniem – wieża ze zjeżdżalnią naprawdę robi wrażenie! Biblioteczka plenerowa znajduje się tuż obok ławki dla zakochanych – można sięgnąć po książki, przytulić się na ławce i czytać :)

lawka zakochanych

A TUTAJ możecie zapoznać się z listą książek udostępnianych nie tylko przez nas.

MIASTECZKO WILANÓW

biblioteka plenerowa miasteczko wilanowPośród eleganckich osiedli Miasteczka Wilanów w parku przy skrzyżowaniu Sarmackiej i Klimczaka ustawiona jest biblioteczka plenerowa, z której na pierwszy rzut oka… mało kto korzysta, ponieważ – w porównaniu z pozostałymi – jest wypełniona niemal po brzegi. A może po prostu była tam niedawno świeża dostawa? W odróżnieniu od pozostałych bibliotek drzewnych, ta ma kolorowe okienka i to zapinane na haczyki, w kilku okienkach jednak niestety brakuje plastikowych osłonek.

OSIEDLE PRZYJAŹŃ

biblioteka plenerowa osiedle przyjaznTa urocza biblioteczka, która kiedyś była ulem, została wykonana przez mieszkańców i sympatyków Osiedla Przyjaźń, jest ustawiona przy posesji pod numerem 115. Koniecznie trzeba obejrzeć to cudeńko i przespacerować się wśród drewnianych domków. Odwiedźcie też koniecznie Szóstkę z Bullerbyn, bo ich wyimaginowana szkoła mieści się właśnie na tym osiedlu w niebieskim domku nr 40. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

UDOSTĘPNIONE KSIĄŻKI

Mamy nadzieję, że uwolnione książki przeżyją swój renesans. Poniżej znajdziecie listę 111 książek, które podzieliliśmy na kilka kategorii. Każda z nich ma przypisany swój numer BIP.

NA ODPRĘŻENIE

muchy w zupie

wojna zensko-meska

pokoj zensko-meski

piedra

wikta

epidemia

dziecko lodu

isabella

milosc

listy milosne

portret kobiety

zyczenie adama

figle pamieci

w lozku z

dziennik nimfomanki

panienki

wiosna

upojne lato

tancerz

szkola jezdziecka

tajemnice paryza

szczescie w nieszczesciu

supersmutna historia milosna

powrot

sukcesy i porazki

papa

moda i sukces

kod kreskowy

co sie miesci

absolwentka

katarzyna

bez przeszlosci

moon

magiczna podroz

balsam

 

DLA MŁODZIEŻY

ania z zielonego wzgorza

ania z avonlea

ania na uniwersytecie

wymarozny dom Ani

rilla

emilka z ksiezycowego nowiu

emilka szuka swojej gwiazdy

ewolucja

komputery

magia iluzji

matma

mozg

aztekowie

chaos

choroby

pokretni

czatowanie na chlopaka

davinci

grek

stopem

wielblad

lesio

 

 

KLASYKA

borowski opowiadania

zemsta

wojd

swietoszek

stara ziemia

sluby panieniskie

bilet do raju

pierwszy raz w zyciu

pierwszy raz w zyciu

nad poreba

wakacje

jak mewy przyp

granica

straszny dziadunio

wybor nowel

pogoda dla biedakow

czerwone i czarne

czahary

byli

ankara

POEZJA I BIOGRAFIA

mlynarski

ogrod mlodosci

clarke

wielki boj

MOCNE KLIMATY

zabawa w smierc

wiezowiec

saba higgins

zamki w cmurach

walka kolowa

pochodnia zemsty

gorace lato w chicago

williams

misja blyskawica

korporac

 

 

SCIENCE FICTION

asimov marzec

asimov kwiecien

asimov maj

asimov sierpien

archiwum x

kosmodrom

dziewczyna z kosmosu

stacja nr 5

zamkniety swiat

wiezien na marsie

sos

pielgrzymi czasu jeschke

VARSAVIANA

baedeker warszawski

BOOKCROSSING – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Co zrobić, gdy znajdzie się książkę biorącą udział w bookcrossingu? Rejestrujemy się na portalu, a następnie wpisujemy w poniższym formularzu numer identyfikacyjny (BIP) książki, którą znaleźliśmy:

BIP

W ten sposób będziemy mogli prześledzić historię podróży książki, dopisać się do listy i napisać recenzję.

bookcrossing historia ksiazki

Po zalogowaniu się można też założyć oficjalną półkę, wydrukować etykiety i udostępnić książki.

Prawda jest jednak taka, że wiele zarejestrowanych książek przepada dokładnie w dniu ich udostępnienia i ślad po nich zanika. Mamy dwa inne konta bookcrossingowe na tym portalu, udostępniliśmy całą masę książek i żadna z nich nie doczekała się historii. Mimo wszystko nie tracimy nadziei i wierzymy, że któraś książka powędruje z rąk do rąk, z półki na półkę, z serca do serca. Jeżeli przydarzy się to chociaż jednej z uwolnionych przez nas książek, będziemy przeszczęśliwi! Tego właśnie życzymy naszym książkom w nowym roku, a Wam – miłej lektury!

4 Responses

  1. Marchevkowo na folkowo – za kulisami - Vars&Sava

    […] bardzo ważne. Sądzę, że każdej z nich należy się uwaga i szacunek. Ostatnio wraz z Varsem daliśmy nowe życie 111 książkom, uwalniając je w akcji bookcrossingowej w bibliotekach plenerowych. Jeśli będziecie w Warszawie, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *