Kalendarz VarSavski – Październik: Powstanie Warszawskie

Nadeszła moja ulubiona pora roku – jesień. Przez wiele lat nie zdawałam sobie sprawy, że właśnie jesień jest tą najbardziej przeze mnie wyczekiwaną, aż w końcu pokonałam system i zapanowałam nad jesienią, a nie ona nade mną. Lubię jesień, ponieważ spędzam ją tak, jak chcę, korzystam z uroków tej pory roku tylko wtedy, gdy mam na to ochotę. W jaki sposób to robię? Po prostu tak sobie zorganizowałam życie: prowadzę własną działalność i pracuję w domu, a to pozwala mi na większą swobodę, niż gdybym pracowała na etacie w jakiejś firmie. Nie wybiegam z domu rano, gdy jest jeszcze ciemno, a deszcze wlewa się za kołnierz i nie wracam do domu, gdy już jest ciemno, a deszcz nadal siąpi. Mogę owym deszczem się delektować, słuchać jego uspakajającej melodii, gdy siedzę sobie wygodnie w fotelu (przed komputerem), opatulona kocem, w ciepłych skarpetach, przy imbryku z gorącą herbatą. Wieczorami mogę zatopić się w ciekawej lekturze. Tuż za oknem mam przepiękne drzewa, które na jesień mienią się złoto-pomarańczowymi kolorami, a gdy już opadną, mogę cieszyć się neonem Kocham Warszawę, a na spacer wyjść tylko wtedy, gdy mam na to ochotę. To cwane, ale przecież nie ma cwaniaka nad warszawiaka – jestem już na takim etapie życia, że czas najwyższy wreszcie brać z niego, co tylko najlepsze. Jesienna Warszawa jest przepiękna. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy lubi jesień, większość wręcz jej nie znosi, dlatego mam nadzieję, że październikowy Kalendarz VarSavski, który jest pozytywnie pomarańczowy, ogrzeje nieco Wasze dusze. Zresztą w październiku jest babie lato, może więc nie będzie tak źle!

 

Kalendarz VarSavski Październik

 

INFORMACJE TECHNICZNE

O informacjach technicznych odnośnie czcionki, wydruku i propozycji użytkowania kalendarza możecie przeczytać w pierwszej części wpisu.

Zawsze zachęcamy Was do pobierania, drukowania i zdzierania kartek kalendarza, ponownie chcielibyśmy jednak podkreślić, że konieczna będzie aplikacja do rozpoznawania QR kodów. Aplikację można pobrać w GOOGLE PLAY lub APP STORE.

W tym miesiącu nastąpił podział na część związaną z ostatnimi dniami Powstania Warszawskiego, a także wydarzeniami, które rozegrały się tuż po kapitulacji, natomiast od 6 października wracamy do znanego już sposobu podziału okienek.

OLDSKULOWA KARTKA Z KALENDARZA

Kartka z kalendarza – stylizowana na oldskulową. W tym miesiącu w kalendarzu są dwa rodzaje kartek, chociaż niektóre elementy będą, rzecz jasna, podobne.  Na kartce znajdziecie standardowe informacje związane z konkretnym dniem takie jak: dzień i tydzień roku czy wschody i zachody Słońca oraz Księżyca (przypominamy, że wschód i zachód Słońca podany jest według algorytmu czasu warszawskiego).

Pierwsze dni października są poświęcone Powstaniu Warszawskiemu oraz wydarzeniom, które miały miejsce tuż po kapitulacji. Na tych kartkach znajdziecie, podobnie jak w zeszłych miesiącach, dwa kody.

Pierwszy z nich prowadzi na stronę Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Znajduje się pod nim Kalendarium Powstania Warszawskiego dzień po dniu.

Pod drugim kodem znajduje się zdjęcie tablicy upamiętniającej wydarzenie, które miało miejsce konkretnego dnia Powstania. Tablice te spotkać można w wielu miejscach Warszawy. Bywa, że przechodziliście koło nich milion razy. W tym wyjątkowym dla Warszawy czasie warto się zatrzymać, przeczytać to, co jest na napisane na tablicy, wspomnieć poległych, a może nawet położyć kwiaty lub zapalić znicz. Zamiast tablicy może także pojawić się zdjęcie związane z tematyką Powstania Warszawskiego.

Począwszy od 6 października powracają nietypowe święta, które możemy obchodzić każdego dnia, żeby polepszyć sobie jesienny nastrój.

 

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – KALENDARIUM DZIEŃ PO DNIU

Okienko z Kalendarium Powstania opisuje wydarzenia dzień po dniu. Informacje te pochodzą ze strony Warszawikia i Wikipedia pod hasłem Kalendarium Powstania Warszawskiego, dostępne są na warunkach uznania autorstwa, co też niniejszym czynimy. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób miało łatwy dostęp do kalendarium, gdyż Powstanie Warszawskie należy upamiętnić – podajemy więc część opisów wydarzeń z każdego dnia, pełne opisy znajdziecie pod QR kodem na kartce po lewej stronie. Opis 63 dni chwały przedłużony został o dodatkowy epilog, czyli wydarzenia, które miały miejsce po 2 października – eksodus ludności warszawskiej.

Kalendarium opatrzone jest numerem dnia, datą oraz dniem tygodnia, jaki wypadał w tamtym okresie.

Uprzedzamy, że opisy bywają dramatyczne, a wręcz drastyczne.

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – DODATKOWE INFORMACJE

W oknie tym umieściliśmy dodatkowe informacje, a że Powstanie Warszawskie obfitowało w wiele takich, naprawdę trudno się było zdecydować. Warto sięgnąć do literatury powstańczej, aby dowiedzieć się więcej. Zachęcamy do przejrzenia Encyklopedii Powstania ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – POLEGLI

Okno to ma na celu przybliżyć sylwetki Powstańców, którzy polegli w czasie walk. Nie możemy pozwolić, żeby osoby te były tylko danymi statystycznymi. To byli prawdziwi ludzie, poznajmy ich z imienia i nazwiska, sprawdźmy, czym się zajmowali przed wojną i w jaki sposób zginęli. Przynajmniej tyle możemy zrobić. Powstanie pochłonęło tysiące istnień. Była wśród nich elita umysłowa – wykładowcy warszawskich uczelni, lekarze, nauczyciele, studenci. Byli żołnierze, harcerze, sanitariusze. Byli mężczyźni, kobiety, chłopcy, dziewczęta. Byli starzy, byli młodzi, były dzieci. Ludzie jak Ty i ja. To mógł być Twój ojciec, Twoja matka, Twój sąsiad. To mogłeś być Ty.

Powstańcze biogramy uczestników i ofiar cywilnych można redagować i pomagać uzupełnić, aby pamięć o Powstańcach nigdy się nie zatarła. Listę poległych znajdziemy także w Wikipedii. Dane czasami się nie zgadzają lub nie pokrywają z innymi źródłami, więc każdy, kto może je naprostować, nie powinien się wahać ani chwili.

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Przez dwa miesiące – sierpień i wrzesień – pod kodem kryły się rozmaite informacje: wywiady z Powstańcami, archiwalne filmy powstańcze, piosenki, książki na temat Powstania oraz wiele innych odnośników do stron, na które warto zajrzeć. Znajdziecie tam również serwisy przedstawiające formy, które być może na pierwszy rzut niektórym będzie trudno powiązać z Powstaniem Warszawskim – komiks, klocki lego czy gry komputerowe, warto jednak się otworzyć na nowe technologie i możliwości. W październiku są to głównie informacje związane z wygnaniem mieszkańców z miasta.

 

 

 

 

 

PRZYSŁOWIE

Jako że jesień to moja ulubiona pora roku, postanowiłam umieścić okienko z przysłowiami każdego dnia, począwszy od 6 października. Kto również czeka na babie lato? Czy wiecie jaki ptak związany jest z październikowymi przysłowiami? Do kiedy trzeba obsiewać pola i co oznacza suchy, a co mokry październik?

 

 

 

 

 

 

 

 

POZYTYWNIK

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy lubi jesień, prawdopodobnie większość ludzi jej nie znosi, dlatego też wspólnie z Varsem, który wychodzi codziennie z domu o 6:30, przygotowaliśmy dla Was Pozytywnik – zbiór pozytywnie nastrajających myśli, które mają pomóc przetrwać jesienną słotę i nieco podnieść na duchu.

 

 

 

 

 

 

 

 

KALENDARIUM WARSZAWSKIE

Wracamy również do Kalendarium warszawskiego, czyli wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni stuleci danego dnia października.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOTATKI

Okienko Notatki pozwoli na umieszczenie najważniejszych wydarzeń dnia, o których nie wolno zapomnieć. My, jak zwykle, zaznaczamy miesięcznicę oraz WARSZAWSKIE ŚRODY.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KALENDARZ VARSAVSKI – KARTY I GRAFIKA – PAŹDZIERNIK

Karty oraz grafikę możecie pobierać (za darmo) i rozpowszechniać.

 

KARTY

GRAFIKA

 

 

Życzymy Wam, żeby jesień nie dala się za bardzo we znaki! Dużo zdrowia i pogody ducha!

Do zobaczenia za miesiąc!

 

vars-sava

 

 

 

Bartelski, L. M., Mokotów 1944, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1972.

Borkiewicz, A, Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej, Wydawnictwo Pax, Warszawa 1957.

Kunert, A. K., współpraca Zygmunt Walkowski, Kronika Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Edipresse Polska, Warszawa 2004.

Praca zbiorowa, Ballada o okaleczonym mieście, Baobab, Wydawnictwo Olesiejuk, Warszawa 2010.

Biuletyn Informacyjny

Historia II wojny światowej

Kartki z kalendarza Powstania Warszawskiego

Lubimy czytać

Muzeum Powstania Warszawskiego

Ogród Petenery

Polegli po stronie polskiej

Powstanie Warszawskie dzień po dniu

Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944

Warszawikia 

Wikipedia

63 dni walczącej stolicy
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *