Kalendarz VarSavski

wpis w: Kalendarz VarSavski, SEZON 3 | 2

 

Chcielibyśmy zaprezentować Kalendarz warszawski vel Kalendarz VarSavski na 2017 rok. Podzieliliśmy się z Varsem czynnościami związanymi z jego przygotowaniem, a potem mieliśmy mnóstwo frajdy podczas składania i instalowania kalendarza. Bawiliśmy się na tyle dobrze, że postanowiliśmy przekazać Wam nie tylko informację, ale i sam kalendarz. Planowaliśmy udostępnić go nieco wcześniej, ale choroba pokrzyżowała wszystkie nasze plany. Mało brakowało, a nie dalibyśmy rady opublikować kalendarza na czas, cieszymy się więc, że w ogóle udało się to wszystko jakoś poskładać i załatwić do końca.

Postanowiliśmy też podzielić kalendarz na kwartały i udostępniać kolejne części etapowo. W ten sposób będzie mniej drukowania za jednym razem, a więcej zabawy w ciągu roku. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak kalendarz jest zorganizowany.

Mamy nadzieję, że się przyłączycie do VarSavskiego Zdzierania!

 

Kalendarz warszawski

 

KALENDARZ WARSZAWSKI

W przygotowanie VarSavskiego Kalendarza włożyliśmy mnóstwo czasu, staraliśmy się, żeby był wygodny i ciekawy. Czy faktycznie się to udało, to już nie nam oceniać.

Oboje z Varsem jesteśmy wielbicielami oldskulowych, zrywanych kalendarzy. W naszym domu już od bardzo dawna takiego nie było, właściwie nie wiemy nawet z jakiego powodu. Postanowiliśmy więc to zmienić. Jednak zamiast kupować taki ogólnodostępny kalendarz, postanowiliśmy opracować własny. Głównym założeniem było to, że ma to być kalendarz zdzierany, wyglądem nawiązujący do małego kalendarzyka drukowanego na papierze makulaturowym, który na jednej stronie zawierał masę praktycznych informacji oraz rozmaite ciekawostki na odwrocie. Nasz Kalendarz warszawski ma jedno i drugie, z tym, że w nieco unowocześnionej, varsavskiej wersji.

 

INFORMACJE TECHNICZNE

Kalendarz warszawskiKalendarz został przygotowany w formacie A4, żeby można było go wydrukować na standardowej, domowej drukarce.

Użyliśmy nowego, warszawskiego kroju o nazwie Cyrulik Rounded, jest on do pobrania bezpłatnie TUTAJ. Krój ten idealnie spełnił swoją rolę, okazało się bowiem, że stylem nawiązuje właśnie do takich staromodnych kalendarzy, dzięki czemu osiągnęliśmy oczekiwany efekt. Pisaliśmy też o innych warszawskich krojach, które zostały udostępnione w tym roku. Możecie je pobierać, gdyż są na otwartej licencji.

Dwa słowa o budowie kalendarza. Na jednej stronie znajdują się kartki dla dwóch dni. Po środku umieszczona jest pozioma linia pomocnicza, wzdłuż której należy przeciąć kartkę. Po środku jest natomiast krótka linia pionowa – wyznacza ona miejsce, w którym trzeba przyłożyć dziurkacz. Dziurki są po to, żeby zawiesić kartki na haczykach, a te z kolei służyć mają temu, żeby każdego dnia można było z rozmachem i satysfakcją zerwać kolejną kartkę! Kartek oczywiście nie trzeba przecinać, ale wtedy ma się połowę mniej frajdy przy zdzieraniu. 

Kartki proponujemy wydrukować na zwykłym papierze do drukarki, niezbyt sztywnym, żeby łatwo je było zrywać. Chyba że ktoś woli bardziej elegancką wersję na sztywniejszym albo wręcz błyszczącym papierze – proszę uprzejmie.

Każda z kartek podzielona jest na dwie części. Po lewej stronie umieszczona jest kartka zdzieranego kalendarza, a po prawej – cztery okienka z rożnymi informacjami. W każdym dniu są cztery różne okienka.

Po kliknięciu w obrazek z prawej możecie dokładniej obejrzeć przykładową kartę.

Żeby móc zrywać kartki w sposób, jak to z Varsem obmyśliliśmy, będziecie potrzebować twardą podkładkę, do której będzie można przymocować haczyki lub gwoździki. Jeżeli ktoś jednak nie ma możliwości zorganizować sobie zrywanego kalendarza, równie dobrze może po prostu wydrukować kartki, oprzeć je np. na trójkątnej podkładce (można użyć podstawkę od starego kalendarza) i przekładać kartki dzień po dniu.

Nasza podkładka jest z płyty laminowanej, do której Vars przykręcił haczyki. Może to być też np. sklejka pomalowana w Waszym ulubionym kolorze albo prawdziwa drewniana deska. Sposobów na użycie i zaprezentowanie kalendarza może być nieskończenie wiele, wszystko zależy od osobistych preferencji oraz inwencji twórczej. Nie chcieliśmy, żeby były w tej kwestii jakiekolwiek ograniczenia.

 

OLDSKULOWA KARTKA Z KALENDARZA

Kalendarz warszawskiGłównym elementem kalendarza jest oczywiście kartka stylizowana na oldskulową kartkę ze zdzieranego kalendarza. Oprócz standardowych elementów z numerami oraz nazwami dni i miesięcy czy imion solenizantów na dole kartki znajduje się także informacja o nietypowej okazji do świętowania, a wiadomo, że każda okazja dobra! Oczywiście mamy na myśli to, żeby zacząć dzień od uśmiechu albo zainspirować się do zrobienia czegoś niestandardowego, wesołego lub czegoś, dzięki czemu będziemy mogli się odstresować. Kalendarz Świat Nietypowych to naprawdę świetna zabawa!

Ważna informacja: wschód i zachód słońca zapisane są według wyliczeń algorytmu czasu warszawskiego (wszak to Kalendarz warszawski).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   CYTAT

Kalendarz warszawskiZnajdziecie tu cytaty literackie bardziej i mniej znane, które w jakiś sposób zrobiły na mnie wrażenie. Nie czytałam oczywiście wszystkich książek, z których te cytaty pochodzą. Niektóre tytuły znajdują się na mojej liście książek do przeczytania, a po niektóre nie mam nawet najmniejszego zamiaru sięgać. Ale nie znaczy to, że nie zasługują one na uwagę chociażby w wersji fragmentarycznej. Ciekawa jestem, jakie te cytaty zrobią na Was wrażenie, czy je znacie, lubicie, cenicie?

 

 

 

 

 

PRZYSŁOWIE

Kalendarz warszawskiOkienko z przysłowiami to mój ulubieniec. Jako lingwistka uwielbiam wszelkiego rodzaju przysłowia, porzekadła, idiomy, dlatego też zawsze sprawiało mi ogromną przyjemność, gdy natrafiłam w kalendarzu na przysłowia nie tylko polskie, mało znane, a mające związek z konkretnym dniem, świętem czy tradycją.

Przysłowia w naszym kalendarzu związane są z pogodą i ludowymi porzekadłami, które są mi szczególnie bliskie, ponieważ przywodzą na myśl CYKL FOLKOWY. Opracowywałyśmy go z Marchevką w zeszłym roku. Odsyłam tam wszystkich zainteresowanych podróżami, jak również tych, którzy mają tendencję do tego, żeby cudze chwalić, swego nie znając.

Przysłowia będą się pojawiać na zmianę z cytatami.

 

 

 

 PORADA DNIA

Kalendarz warszawskiPorady dnia, wstawione do okienek w tym kwartale, pochodzą z Małego poradnika życia, którego autorem jest H. Jackson Brown Jr.

Poradnik ten zawiera 511 rad, spostrzeżeń i przypomnień pomagających przeżyć szczęśliwe i owocne życie. Będę szczera – nie ze wszystkimi poradami się zgadzam, nie wszystkie też odnoszą się do naszej polskiej rzeczywistości. Wybrałam te, które mnie motywują i przedstawiają niby oczywistości, jednak są szalenie ważne w życiu.

 

 

 

 

 

ZADANIE NA DZIŚ

kalendarz-varsavski-zadanie-na-dzisPojawia się też okienko z propozycją zadania do wykonania danego dnia. Zadanie to będzie słowne lub przedstawione za pomocą QR kodu. Aby móc je odczytać, trzeba zeskanować kod odpowiednią aplikacją, którą można pobrać w GOOGLE PLAY lub APP STORE. Zadania są różnego rodzaju, niektóre bardzo prozaiczne, a inne wymagają trochę zaangażowania i odwagi.

Ciekawi jesteśmy, czy podejmiecie wyzwanie?

 

 

 

 

 

KALENDARIUM WARSZAWSKIE

Kalendarz warszawskiJak na Kalendarz warszawski przystało, musiało się, rzecz jasna, znaleźć także okienko z informacjami o Warszawie. Postanowiliśmy, że tym kwartale będzie to Kalendarium warszawskie, czyli wydarzenia, które miały miejsce danego dnia w Warszawie. Są to wydarzenia zebrane w WarszaWikii, do której zawsze obiecuję sobie regularnie zaglądać i prawie nigdy tego nie robię. Okienko to ma więc wprowadzić pewien porządek i systematyczność. Uwielbiam wszelkiego rodzaju kalendaria, archiwa i statystyki, więc kalendarium warszawskie będzie na ten rok w sam raz.

 

 

 

 TWOJE NOTATKI

Kalendarz warszawskiJest na koniec okienko na notatki, gdzie możecie wpisać ważne wydarzenia i zaznaczyć datę, którą chcecie zapamiętać. Nie chodzi tylko o to, żeby wpisać wizytę u dentysty czy oddanie garnituru do pralni, ale też o wiele przyjemniejsze sprawy.

Nasza wersja kalendarza została już spersonalizowana – każdego 4. dnia miesiąca oznaczyliśmy naszą miesięcznicę (spędzamy zawsze razem wieczory, umawiamy się na randkę i przygotowujemy wspólnie jakiś smakowity makaron), a wszystkie środy oznaczone zostały jako WARSZAWSKIE ŚRODY (staramy się robić wtedy coś „warszawskiego – wychodzimy w miasto, gramy w jakąś warszawską grę, oglądamy film o Warszawie, czytamy książkę związaną z naszym miastem albo przygotowujemy jakiś warszawski przysmak). Resztę okienek będziemy wypełniać spontanicznie i według potrzeb.

Zachęcamy Was do tego, żebyście wraz z domownikami zaskakiwali się wzajemnie propozycjami, wyznaniami, miłymi słowami. Niech to będzie bardzo pozytywne i motywujące okienko!

 

 

 

 

 

KALENDARZ WARSZAWSKI – GRAFIKI DO POBRANIA

Kalendarz można pobrać na dwa sposoby: grafika + kartka do zdzierania lub sama kartka. Przygotowaliśmy grafikę do każdego miesiąca, którą można przykleić/zamocować do podkładki nad zdzieranymi kartkami. Grafiki można wydrukować na kartce A4 w pionie (wtedy uzyska się szerokość A5, czyli taką samą jak ma kartka do zdzierania) lub w poziomie w dowolnie wybranym formacie mieszczącym się na kartce A4. My wybraliśmy tę drugą opcję, żeby grafika była jak największa.

Styczeń i luty są w zimowej szacie, ale marzec zwiastuje już wiosnę.

 

kalendarz-varsavski-styczen-grafika kalendarz-varsavski-luty-grafika kalendarz-varsavski-marzec-grafika

 

Pod poniższymi linkami możecie pobrać grafiki na pierwszy kwartał 2017 roku. Grafiki są zapisane w PNG w rozdzielczości 2056×1208 pikseli; każda z nich waży około 1,40 MB.

 

GRAFIKA STYCZEŃ 2017 – POBIERZ

 

GRAFIKA LUTY 2017 – POBIERZ

 

GRAFIKA MARZEC 2017 – POBIERZ

 

 

KALENDARZ WARSZAWSKI – KARTY DO POBRANIA

No i gwóźdź programu, czyli kartki do zrywania. Zapisane są w formacie PDF, możecie je bezpłatnie pobierać i rozpowszechniać. Pliki są w wysokiej rozdzielczości, jeden plik waży ok. 70 MB.

 

KARTY STYCZEŃ 2017 – POBIERZ

 

KARTY LUTY 2017 – POBIERZ

 

KARTY MARZEC 2017 – POBIERZ

 

Weźcie, proszę, pod uwagę fakt, że mimo iż staraliśmy się ze wszystkich sił wykonać poprawnie Kalendarz warszawski i sprawdzaliśmy wszystko wielokrotnie, nadal jest to po prostu kalendarz ręcznie przez nas komponowany i mogą się w nim pojawić jakieś błędy. Jeżeli się na takowy natkniecie, serdecznie prosimy o informację – poprawimy błąd i podstawimy nową wersję danej karty. Za wszelkie niedoskonałości z góry przepraszamy, ale uznajmy je też za część zabawy! Nie traktujmy wszystkiego tak znów śmiertelnie poważnie…

 

kalendarz-varsavski_kartka-z-haczykami

 

Mamy nadzieję, że Kalendarz warszawski faktycznie się komuś przyda i sprawi tyle samo frajdy, co nam! Zachęcamy do pobierania i codziennego zdzierania kartek. Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielicie się z nami Waszymi realizacjami kalendarza pod hasztagiem #KalendarzVarSavski.

 

Życzymy Wam udanego zdzierania i wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku!

vars-sava

 

PS Kolejna część Kalendarza VarSavskiego pojawi się pod koniec marca 2017 roku. Już dziś zapraszamy do pobierania!

 

 

2 Responses

 1. Marchevka

  Widziałam już dużo i wiedziałam, że stać Was na wiele. Ale czegoś takiego bym się w snach najśmielszych nie spodziewała, daliście czadu! Naprawdę, aż brak słów na wyrażenie podziwu i zachwytu. Chcę sobie wydrukować ten kalendarz, ale nie wiem, czy nie będzie mi zwyczajnie żal zrywać tych pięknych kartek! :)

  • Vars&Sava

   Bardzo dziękujemy za tyle miłych słów :))
   A kartek niech Ci nie będzie szkoda zrywać – właśnie po to są! Każdy dzień ma przynieść coś nowego i intrygującego!

   Dobrej zabawy!
   VarSavskie pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *