Kładka nad Tamką – Akcja GTWb

Kiedyś już co prawda był podobny temat, ale wtedy jeszcze nie braliśmy udziału w akcjach, więc tym razem postanowiliśmy przyłączyć się do CXXXVI Akcji GTWb – Kładki i mostki. A jako że w tym roku wybieramy miejsca, które pasują tematycznie do cyklu VarSavski Alfabet, czyli takie, które są nam mniej znane, uznaliśmy, że kładka nad Tamką tuż koło Muzeum Fryderyka Chopina będzie odpowiednia, ponieważ tak się składa, że żadne z nas nie miało nigdy okazji przejść się ową kładką, jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało. Ale teraz postanowiliśmy to wreszcie nadrobić w cyklu POZNAJMY WARSZAWY POPRZEZ NAZEWNICTWO.

Kładka nad Tamką

Kładka nad Tamką

Kładka nad Tamką, a dokładnie jej pierwsza wersja przed remontem, została oddana do użytku w latach 70. ubiegłego stulecia. Na filarze została umieszczona nawet tablica upamiętniająca owo wydarzenie. Autorami projektu byli Łucja Bogaczyk i Zenon Franz. Kładka łączy park przy Akademii Muzycznej z ulicą Bartoszewicza. W oryginalnym projekcie balustrada była w całości metalowa, schody i chodniki pokryte były innego rodzaju płytkami w porównaniu do tych, które możemy oglądać obecnie, jednak skwer przy murze i fontanna ze Złotą Kaczką były już zagospodarowane w podobny sposób.

Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką, źródło zdjęcia portal FotoPolska.eu

Remont po kilku dekadach należy się każdemu obiektowi, kładka zyskała więc nowy wygląd. Nawierzchnię pokryto antypoślizgową żywicą. Pomiędzy jasnoszare barierki wstawione zostały tafle szkła, które nadały lekkości całej konstrukcji, nawiązują też one do wystroju pobliskiego Muzeum Chopina oraz do Centrum Chopinowskiego. Wyremontowano także schody i chodnik.

Naprawdę miło przespacerować się kładką, spojrzeć w dół wąwozu ulicy, przeanalizować mural, na którym uwieczniony został Fryderyk Chopin oraz osoby i przedmioty z nim związane. Murale na ścianie po drugiej stronie ulicy cyklicznie się zmieniają. Na przełomie 2018 i 2019 roku oglądać możemy Transformera Bumblebee.

Zawsze bardzo lubiłam Tamkę. Kojarzy mi się z przeuroczym Antykwariatem z książkami i winylami oraz z Festiwalem Powiślenia. Pochyłość ulicy nie jest co prawda zbyt wygodna do spacerowania, ale Zakątek Złotej Kaczki oraz małe sklepy i lokale, które mieszczą się w parterach kamienic wzdłuż ulicy, jakoś rekompensują te niedogodności.

TAMKA

nazwa ulicy, wymieniana w 1743 r. (1745 r.), pochodzi od budowanych tam grobli na brzegach Wisły (zapewne już od XV w.; w 1772 r. została udokumentowana jedna z takich tam: prosto aż do Tamy czyli Drogi z Ulicy Karowa do Wisły idący). W 1659 r. na podmokłym terenie, zwanym Glinki, zbudowano przytułek dla sierot prowadzony przez siostry szarytki.

Inne dawne nazwy ulicy: Droga do Wisły, Glinki, Do Sierot idąca.

Kwiryna Handke Dzieje Warszawy nazwami pisane, Biblioteka Warszawska, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Warszawa 2011, s. 184.
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką

Okazuje się jednak, że po niespełna dekadzie przydałby się kolejny remont. Na metalowych elementach łuszczy się farba, balustrady i podjazdy pokryte są rdzą, niektóre szklane tafle zostały porysowane i zabazgrane, a część nawierzchni jest uszkodzona. Smutne to.

Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką

Numeryczna zabawa na Tamce

Poza spacerem postanowiliśmy też przygotować małą zabawę dotyczącą elementów znajdujących się na kładce lub w jej pobliżu. Jest to zabawa numeryczna.

ZASADY GRY:

  • Należy wykonać 12 zadań i odpowiedzieć na pytania;
  • Wszystkie elementy, których dotyczą pytania, znajdują się na kładce nad Tamką lub w jej pobliżu;
  • Aby ułatwić nieco zadanie, podrzucamy kilka zdjęć – pomogą one w lokalizacji miejsc, w których należy szukać odpowiedzi. Jednak aby nie było zbyt łatwo, zdjęcia zostały wstawione w przypadkowej kolejności;
  • Niektóre odpowiedzi można uzyskać po wykonaniu jakiegoś działania matematycznego;
  • Każda odpowiedź jest cyfrą, która stanowi część składową współrzędnych geograficznych;
  • Współrzędne należy wpisywać po kolei według schematu:

52.ABCDEF, 21.GHIJKL

  • Odpowiedzi na pytania można wpisywać od razu w wyszukiwarkę mapy, z której korzystacie na telefonie/tablecie. Można też pobrać pytania i schemat współrzędnych do wydruku, jeżeli w ten sposób komuś wygodniej. Zachęcamy jednak do oszczędzania papieru! Pobrane pliki można wszak wykorzystać do zrobienia elektronicznych notatek.
Numeryczna zabawa na Tamce
Numeryczna zabawa na Tamce

ZADANIA I PYTANIA:

A | Policz szklane tafle umieszczone w barierce kładki (licząc po stronie Muzeum Chopina). Podaj pierwszą cyfrę wyniku.

B | Liczba kinkietów znajdujących się na murze po wykonaniu działania: x-4=B

C | Na ilu filarach opiera się kładka? (uwaga: nie liczy się podpora schodów)

D | Ile przedsiębiorstw jest wymienionych na tablicy umieszczonej na filarze kładki?

E | Ile pojedynczych okienek mieści się na ścianie kamienicy, na której jest mural z Chopinem po wykonaniu działania x+2=E? (uwaga: bierz pod uwagę tylko pojedyncze okna)

F | Podaj pierwszą cyfrę na banknocie, który trzyma Chopin na muralu.



G | Podaj ostatnią cyfrę daty na tablicy umieszczonej na ceglanym murze.

H | Ile ławek stoi przy fontannie w Zakątku Złotej Kaczki?

I | Policz litery na kole na muralu z Chopinem. A teraz podaj drugą cyfrę wyniku.

J | Ile dekoracyjnych kulek znajduje się na koronie Złotej Kaczki?

K | Podaj pierwszą cyfrę znajdującą się na znaku drogowym umieszczonym na kładce.

L | Ile twarzy pomalowanych w całości na niebiesko umieszczono na muralu z Chopinem?

Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką
Kładka nad Tamką

Lokalizacja

Wprowadzone w schemat współrzędne wytyczą lokalizację, która jest stosunkowo nowym punktem na liście warszawskich atrakcji. Można się tam przespacerować od kładki lub np. przejechać elektryczną hulajnogą. Miejsce to znajduje się dość blisko Tamki i z całą pewnością warto się tam wybrać.

Może w którąś Warszawską Środę podczas nadchodzącej wiosny ktoś zechce pobawić się razem z nami? Gdyby ktoś miał problem z uzyskaniem odpowiedzi na któreś pytanie, prosimy o wiadomosć na adres [email protected] Prosimy jednak o niepodawanie odpowiedzi w komemntarzu, niechaj każdy ma swoją szansę. A spróbować zapewne warto, bo kładka nad Tamką to naprawdę urocze miejsce na spacer.

Życzymy udanej zabawy!

VarSavskie pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *