Ruchoma instalacja You and Me

wpis w: Pomniki | 0

W serii NA CO PATRZĄ WARSZAWSKIE POMNIKI tym razem nie pomnik, a instalacja zatytułowana You and Me. Umieszczona została w patio wieżowca Cosmopolitan przy ul. Twardej 4. Rzeźba jest interesująca nie tylko ze względu na formę, ale także na fakt, że jest to instalacja ruchoma. Aż trzykrotnie pojechaliśmy na Twardą, aby poobserwować i sfotografować rzeźbę. Warto wybrać się tam o różnych porach, żeby zobaczyć instalację w kilku ustawieniach.

01_NA CO PATRZA WARSZAWSKIE POMNIKI

 

RUCHOMA INSTALACJA YOU AND ME

Instalacja powstała w 2015 r., jej autorem jest Eran Shakine, artysta izraelski, zajmujący się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem czy fotografią. Swoje prace wystawia w muzeach i galeriach na całym świecie. Znana jest np. rzeźba nóg supermodelki. Jego prace są bardzo charakterystyczne i bynajmniej nie każdemu przypadają do gustu.

Ruchoma instalacja You and Me powstała ponoć dlatego, że artyście spodobała się przestrzeń patio, gdzie można się spotkać i przy dobrej kawie porozmawiać o sztuce. Czy tak faktycznie się dzieje, trudno powiedzieć, ale faktem jest, że patio pokryte przeszklonym dachem, przez który wyziera iglica Pałacu Kultury i Nauki, jest całkiem zacnym miejscem. Na temat jakości serwowanych tam przysmaków wypowiedzieć się nie możemy, ponieważ niczego tam nie próbowaliśmy. Praktycznie nie jadamy na mieście.

Poniżej broszura z informacjami technicznymi i opisem.

Instalacja składa się z podpory w kształcie litery T oraz rzeźb. Na pionowej podstawie oparta jest dwudziestometrowa belka, a na jej końcach umieszczone zostały dwie rzeźby. Są to kobieta i mężczyzna zwróceni twarzami ku sobie. Belka wraz z rzeźbami porusza się w trybie wahadłowym z góry na dól niczym huśtawka. Pełen cykl opuszczania jednej strony trwa 8 godzin, następnie instalacja przechyla się w drugą stronę w tym samym tempie.

 

Ruchoma instalacja You and Me

Ruchoma instalacja You and Me

Ruchoma instalacja You and Me

Na opisie znajdującym się na instalacji czytamy: Rzeźba, poprzez swój powolny ruch, daje wyraz nieprzerwanej zmienności, która dla artysty stała się elementem łączącym te dwa wymiary ludzkiego życia. Z pewnością przyjemnie jest usiąść pod oszklonym dachem i poobserwować ruchomą instalację. Nie trzeba czekać długo, żeby zauważyć jej ruch. Wystarczy zatrzymać się w jednym miejscu i cierpliwie obserwować. Po krótkiej chwili zaczyna się dziać magia. Instalacja robi wrażenie zarówno za dnia, jak i wieczorem, kiedy jest oświetlona, punktowo wskazując dwie postaci. Gra świateł i widok zza przeszklonego dachu naprawdę skłaniają do refleksji nad upływającym czasem, dynamiką i ciągłą zmiennością życia oraz relacji międzyludzkich.

Ruch instalacji odbywa się na takiej oto zasadzie:

Ruchoma instalacja You and Me

 

Stojące na krańcach belki postaci patrzą oczywiście przede wszystkim na siebie – taki był zamysł. Żeby sprawdzić panoramę, na jaką mogą zerkać, musielibyśmy się wspiąć dobre 8 metrów nad ziemię. A jako że nie mogliśmy tego zrobić, rozejrzeliśmy się wokół z naszej perspektywy.

Ruchoma instalacja You and Me

Ruchoma instalacja You and Me

Ruchoma instalacja You and Me

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *