Segment, czyli PRL dla początkujących

wpis w: Gry, Parki, SEZON 3, Zielona Warszawa | 0

Jak tam, korzystacie z lata? Bo my… nie! I nie mamy najmniejszego zamiaru. Nawet Pokemony nie zmuszą nas do biegania po mieście w pełnym słońcu. W dzień i tak pracujemy, ale prawda jest taka, że jeżeli już mamy w ogóle gdziekolwiek się wypuścić, to robimy to wieczorem, jak już słońce nieco odpuszcza, ewentualnie w nocy. Tym właśnie sposobem  wybraliśmy się któregoś razu wczesnym wieczorem z Hędrixem (bratem Savy) do Parku Kazimierzowskiego, gdzie można zagrać w grę plenerową SEGMENT, czyli PRL dla początkujących. Chcieliśmy osobiście przetestować, czy gra nada się do naszego cyklu POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ GRY i czy dowiemy się z niej czegoś ciekawego.

segment czyli PRL dla poczatkujacych_naglowek

SEGMENT, czyli PRL dla początkujących

Gra plenerowa umiejscowiona jest w Parku Kazimierzowskim, niedaleko skrzyżowania ulic Browarnej i Oboźnej. Wzdłuż Browarnej są miejsca parkingowe, więc przy odrobinie szczęścia uda się stanąć samochodem, ale o wiele lepiej wybrać się się tam rowerem – jest nawet ścieżka rowerowa tuż obok gry.

Gra została zainstalowana w lipcu 2011 roku, więc uczciliśmy jej pięciolecie i chcieliśmy sprawdzić, jak się po tym czasie wszystko prezentuje. Współorganizatorem powstania instalacji był Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja Centrum Solidarności. Celem gry jest przybliżenie dzieciom i młodzieży realiów czasów PRL-u.

segment_czyli PRL dla poczatkujacych google

Co zastaliśmy? „Kamienne” pola są nadal w dobrym stanie, napisy są czytelne, w niektórych miejscach trawa zaczyna nieco wchodzić na pola, ale nie przeszkadza to w grze. Po środku stoi element, który kiedyś wyglądał inaczej – była w nim przeźroczysta kula, którą można było obracać, żeby wyrzucić liczbę oczek na umieszczonej wewnątrz kuli kostce. Z czasem ten element został zamieniony na kulę metalową z wytłoczonymi cyframi, jednak i to komuś bardzo przeszkadzało, bo kula została zniszczona. Wgniecenia świadczą o celowym, bezmyślnym wandalizmie.

segment_czyli PRL dla poczatkujacych kostka

ZASADY GRY SEGMENT

Ogólnie schemat gry przypomina Monopoly. Plansza składa się z dwóch kwadratów, które mają symbolizować dwie równoległe rzeczywistości czasów PRL-u – oficjalną i nieoficjalną. Gracze poruszają się po polach, wykonując przypisane im zadania. Czasem bywa naprawdę zabawnie, bo trzeba np. zatańczyć twista :) Gdy gracz stanie na polach: CZARNY RYNEK, STRAJK albo PEWEX może przejść grę na skróty, ale jest to też opcja dość ryzykowna. Gracze mogą też ustalić fanty, które mogą być przydatne jako ŁAPÓWKA. Aby zakończyć grę, trzeba wyrzucić dokładną liczbę oczek, która brakuje do przejścia pól. Jeżeli gracz wyrzuci mniej, porusza się do przodu, jeżeli wyrzuci liczbę oczek przewyższającą punkt mety – stoi w miejscu.

Jako że bardzo niewygodnie korzysta się z uszkodzonej kuli, na której znajduje się liczba wyrzuconych oczek, korzystaliśmy z kostki w aplikacji na telefonie.

Przykładowe pola:

segment_czyli PRL dla poczatkujacych pole 1 segment_czyli PRL dla poczatkujacych pole 2 segment_czyli PRL dla poczatkujacych pole 3 segment_czyli PRL dla poczatkujacych pole 4 segment_czyli PRL dla poczatkujacych pole 5 segment_czyli PRL dla poczatkujacych pole 6

KATALOG

Jako że niektóre polecenia mogą być dość trudne do zrozumienia przez młodych ludzi, przed grą warto zapoznać się z KATALOGIEM, który jest uzupełnieniem gry. Zawiera on opisy codziennego życia oraz ważnych wydarzeń z okresu PRL-u. Gracze dowiedzą się m.in. jak pędzono bimber, co sprzedawał konik, jak działała organizacja ORMO, co oznacza brama nr 11, czym był 20 stopień zasilania oraz internowanie. Katalog można wydrukować i złożyć w poręczną książeczkę albo ściągnąć na telefon lub tablet w pliku pdf.

segment_czyli PRL dla poczatkujacych_katalog

Gra Segment, czyli PRL dla początkujących powstała także w Gdańsku. Istnieje też podobna gra o czasach PRL-u – SocLand – która ma przenośną, dużą planszę, po której można chodzić, i wiele dodatkowych elementów. Jednak SEGMENT, mimo że niemobilny, także jest całkiem przyjemnym przerywnikiem podczas rodzinnego spaceru, zwłaszcza uzupełniony o katalog. Kto więc jeszcze nie grał, koniecznie musi się wybrać do Parku Kazimierzowskiego.

segment_czyli PRL dla poczatkujacych panorama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *