VarSavski Alfabet i Kalendarz 2019

Poprzedni rok upłynął nam pod znakiem cyklu VarSavskie Dekady – śmiało możemy uznać go za najaktywniejszy spośród minionych lat związanych z tą stroną, co uwidoczniło podsumowanie, które przygotowujemy. Właściwie nadal nie możemy uwierzyć w to, ile udało nam się zorganizować, ile zobaczyć, ile przeczytać i ile miejsc w Warszawie, Polsce, a nawet i poza krajem odwiedzić. Dlatego też uznaliśmy, że w tym roku potrzebujemy chwili wytchnienia. Zdecydowaliśmy się na dużo mniej wymagający cykl, który jednocześnie skupi się na tych fragmentach miasta, które chcielibyśmy lepiej poznać. Aby ułatwić sobie sprawę, postanowiliśmy owe elementy zgłębić w porządku alfabetycznym. Stąd też pomysł na prostą i wszystko mówiącą nazwę nowego cyklu – VarSavski Alfabet.

VarSavski Alfabet

Nowy layout

Po kolorowym roku z cyklem VarSavskie Dekady postanowiliśmy nieco stonować kolorystykę na stronie – w tym roku królować więc będzie przytłumiona niebieska barwa. Zmieniliśmy także czcionkę. Do tej pory w nagłówkach i innych elementach stosowaliśmy krój o nazwie

Cyrulik

W tym roku zdecydowaliśmy się na krój

Tagger

Są to kroje warszawskie – zostały stworzone specjalnie z myślą o Warszawie. Krojów jest dwanaście, wszystkie są dostępne nieodpłatnie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Warszawskie Kroje to niekomercyjny projekt, w wyniku którego powstała seria dwunastu nowych krojów pism, stworzonych w oparciu o charakter warszawskiego liternictwa. W projekcie wzięli udział wybrani młodzi projektanci, pracujący pod okiem najbardziej doświadczonych polskich typografów. Inspiracją i podstawą dla Warszawskich Krojów jest liternictwo warszawskiej ulicy. Interesowała nas przede wszystkim typografia wernakularna – a więc tworzona rękami amatorów i rzemieślników.

Warszawskie kroje

Tagger to bardzo romantyczny krój, dlatego dobraliśmy do nieco tajemniczą, rozmytą stylistykę grafik.

Warszawska Opera Kameralna

Pojawił się też chwilowo pewien problem. Nowa wersja WordPressa – a wręcz nowa generacja – sprawiła, że musieliśmy się niejako ponownie nauczyć obsługi kokpitu, a Vars musiał popracować nad klasami CSS i znacznikami HTML. Na dodatek pewne elementy gryzą się z motywem, który używamy i rozwiązanie tych problemów może nieco potrwać, ale pracujemy nad tym. Widgety odpowiadające za galerie zdjęciowe, bloki z cytatami i inne elementy nie zawsze są kompatybilne z nową wersją, co sprawia, że niektóre moduły mogą wyświetlać się nieprawidłowo. Bloki modułowe czasem sprawiają psikusy, wstawiają podwójne spacje albo stwarzają inne problemy. Przysporzyło nam to masę kłopotów i zajęło już bardzo dużo czasu na uregulowanie, a i tak nie wszystko udało nam się jeszcze ogarnąć, stroną tą zajmujemy się bowiem tylko z doskoku, kiedy znajdziemy na to czas i ochotę. W nowej wersji nie ma np. justowania tekstu i mamy nadzieję, że szybko uda się wyeliminować to niedociągnięcie. Wszystkie te problemy techniczne (oraz jak zwykle nawał noworocznej pracy) złożyły się na poślizg w publikacji wpisu z nowym cyklem i kalendarzem.


VarSavski Alfabet

Pomysł jest więc, jak już zostało powiedziane, prosty i raczej nie wymaga szerszego wyjaśniania, może poza kilkoma szczegółami technicznymi. W rok kalendarzowy wstawiliśmy po dwie litery alfabetu na każdy miesiąc. Jeżeli po drodze trafi się jakaś ciekawostka, której nazwa zaczyna się od polskiej litery, to rzecz jasna litera ta zostanie dołożona do liter głównych danego miesiąca, czyli np. Ś do liter R i S we wrześniu, a Ż do liter Y i Z w grudniu. Ale to raczej oczywiste.

Postanowiliśmy, że jednego miesiąca skupimy się na tylu warszawskich ciekawostkach, na ilu zdążymy, chcielibyśmy jednak, aby były to co najmniej dwa tematy miesięcznie, aby każda litera została użyta. Czy się uda? Zobaczymy. W zeszłym roku zaliczyliśmy niewiarygodną dla nas liczbę atrakcji, więc w tym nie zamierzamy szarżować. Taka jest prawda. A czy pod uwagę będą brane miejsca przedstawione na grafikach? Sami jeszcze tego nie wiemy, czas pokaże.

Istotną sprawą będzie również fakt, że na obiekty naszych badań postaramy się wybrać mniej znane nam zagadnienia, które chcielibyśmy z rozmaitych powodów nieco zgłębić. Warszawa kryje bowiem wiele tajemnic i jest jeszcze całe mnóstwo zakątków, które dopiero czekają na odkrycie – przynajmniej przez nas.

VarSavski Alfabet A-B
I-J
R-S
K-L
T-U
M-N
V-W
G-H
O-P
Y-Z

Kalendarz VarSavski 2019

Przygotowaliśmy także Kalendarz VarSavski na 2019 rok kompozycyjnie dopasowany do tegorocznej stylistki. Kalendarz jest dostępny oczywiście bezpłatnie, jednak przeznaczony jest jedynie do użytku prywatnego. Nie wyrażamy zgody na wprowadzanie zmian ani odsprzedaż.

Grafika na okładce kalendarza oparta jest na zajęciu Kubka15 w podziękowaniu za wszytko, co zrobił dla WarszaWikii.

Karty kalendarza można pobierać i drukować co miesiąc, a jeżeli ktoś woli pobrać od razu w całości, również jest to możliwe. Kalendarz VarSavski przystosowany jest do wydruku w formacie A4 nawet na domowej drukarce. Zalecamy jednak ustawić jak najwyższą jakość wydruku, przydałby się także papier o dość solidnej gramaturze.

Kalendarz VarSavski Styczeń 2019
Kalendarz VarSavski kwiecień 2019
Kalendarz VarSavski lipiec 2019
Kalendarz VarSavski październik 2019
Kalendarz VarSavski Lity 2019
Kalendarz VarSavski maj 2019
Kalendarz VarSavski sierpień 2019
Kalendarz VarSavski listopad 2019
Kalendarz VarSavski Marzec 2019
Kalendarz VarSavski czerwiec 2019
Kalendarz VarSavski wrzesień 2019
Kalendarz VarSavski grudzień 2019

Jeżeli ktoś będzie miał ochotę wybrać się z nami w tę alfabetyczną podróż, to serdecznie zapraszamy.

VarSavskie pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *