VarSavskie Dekady – projekt na 2018 rok

wpis w: SEZON 5, VarSavskie Dekady | 2

W 2018 roku Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości, a jako Vars&Sava rozpoczynamy 5 SEZON naszej warszawskiej przygody. Postanowiliśmy przygotować coś naprawdę wyjątkowego z okazji tego wielkiego oraz małego jubileuszu. Długo rozważaliśmy, co by to mogło być, mieliśmy różne pomysły, które w końcu małymi krokami zlepiły się w jedną koncepcję. Nazwaliśmy ją VarSavskie Dekady. Pierwszym elementem tej inicjatywy był Kalendarz VarSavski na 2018 rok, który stanowił zapowiedź tegorocznej oprawy graficznej. A co jeszcze szykujemy w związku z nowym przedsięwzięciem?

VarSavskie Dekady

VarSavskie Dekady

Postanowiliśmy podzielić rok mniej więcej na dekady XX wieku oraz początku XXI wieku i w każdym miesiącu sprawdzić, co ciekawego wydarzyło się w Warszawie w ciągu danego okresu. Podział będzie wyglądał następująco:

Styczeń – Początek XX wieku

Luty – Lata 20.

Marzec – Lata 30.

Kwiecień – Lata 40.

Maj – Lata 50.

Czerwiec – Lata 60.

Lipiec – Lata 70.

Sierpień – Lata 80.

Wrzesień – Lata 90.

Październik – Początek XXI wieku

Listopad – 2010-2017

Grudzień – 2018 i podsumowanie

KONCEPCJA

Każdego miesiąca przewertujemy warszawskie kalendarium, żeby ustalić, co ważnego miało miejsce w ustalonym okresie w Warszawie i postaramy się zgłębić temat wydarzeń, które wydadzą nam się najbardziej interesujące. A mamy zamiar robić to po naszemu, czyli na rozmaite sposoby i z różnej perspektywy.

Wybierzemy się do galerii, muzeów, teatrów, będziemy spacerować konkretnymi ulicami, odwiedzimy modne ówcześnie miejsca i zobaczymy, jak się zmieniły. Poznamy warszawiaków, którzy brylowali na salonach i zapisali się na kartach historii. Postaramy się poznać słownictwo; zrobimy prasówkę, przekartkujemy książki, kroniki, varsaviana. Sprawdzimy, jakie filmy kręcono, co nadawano w telewizji i czego się wtedy słuchało. Ale przede wszystkim spróbujemy przekonać się, czy uda nam się uchwycić klimat tamtych lat.

W zależności od tego, ile czasu będziemy mogli poświęcić na ten projekt, pojawiać się będzie kilka postów związanych z danym okresem lub zrobimy podsumowanie pod koniec miesiąca. Nie możemy z góry przewidzieć, jak faktycznie będzie to wyglądało, ponieważ wszystko się może zdarzyć. Póki co mamy rozpisany harmonogram i wstępny koncept, jednak może się okazać, że jeden temat pociągnie za sobą szereg następnych i trzeba będzie na coś się zdecydować, a z czegoś innego zrezygnować.

Jesteśmy wyposażeni w stos książek, przewodników i linków internetowych, z których będziemy czerpać niezbędne informacje. Postaramy się poznać wspomnienia warszawiaków, żeby dowiedzieć się, co było ważne, modne, interesujące, krępujące, trudne do przełknięcia, szokujące. Rzecz jasna nie damy rady w ciągu jednego miesiąca odtworzyć całej dekady, siłą rzeczy nastąpi więc subiektywna selekcja – z góry ostrzegamy. Jeżeli jednak ktoś będzie miał ochotę podesłać nam jakiś interesujący temat, na który powinniśmy zwróć uwagę, to serdecznie zapraszamy!

Całemu projektowi towarzyszyć będzie charakterystyczna oprawa graficzna, a każdy miesiąc będzie miał swój kolor.

Pod koniec roku zrobimy podsumowanie – podliczymy, co udało nam się zrobić, a z czego musieliśmy zrezygnować. Postaramy się wskazać, co najbardziej nas zainteresowało, który okres urzekł nas najbardziej, a co z kolei było rozczarowaniem.

Aby powoli zacząć wchodzić w klimat okresu przewidzianego na styczeń, zapraszamy na spacer po Warszawie z początku XX wieku, który przygotował Videomanjohn.

Zapowiada się pracowity, ale interesujący i kolorowy rok! Mamy nadzieję, że spędzicie go z nami i wspólnie przejdziemy przez kolejne VarSavskie Dekady!

2 Responses

  • Vars_i_Sava

   Sęk tylko w tym, że gdy poświęcamy czas na eksplorację, to nie starcza go już na opisywanie wrażeń :D Ale się staramy ;)
   VarSavskie pozdrowienia!
   Vars&Sava

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *