Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku

Jako że w 1918 roku kobiety uzyskały w Polsce prawa wyborcze, sto lat później – w 2018 roku – jest znakomita okazja, aby podkreślić to ważne wydarzenie. Z tej okazji zorganizowany został niesamowity plebiscyt – Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018. Do tytułu nominowanych zostało dziesięć niesamowitych kobiet. W Domu Spotkań z Historią odbyły się spotkania, pod czas których członkowie rodzin i przyjaciele nominowanych przybliżali sylwetki wszystkich pań. W ramach cyklu VarSavskie Dekady wzięliśmy udział w jednym z nich, aby lepiej poznać ciekawe osobistości w serii POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ ZNANYCH WARSZAWIAKÓW.

Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018

DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

To miejsce naprawdę niezwykłe. Mieści się przy Karowej 20, tuż obok Hotelu Bristol. DSH powstał w 2005 roku z inicjatywy Ośrodka KARTA, które prowadzi największe w Polsce archiwum społeczne. Wraz z owym ośrodkiem DSH prowadzi Archiwum Historii Mówionej. DSH zajmuje się historią Polski, Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, a także Warszawy i jej mieszkańców.

DSH organizuje pokazy filmowe, wystawy, dyskusje, warsztaty edukacyjne, spacery po mieście i różnego rodzaju atrakcje na terenie Warszawy, takie jak gry miejskie czy happeningi. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

W budynku mieści się także księgarnia historyczna, w której znaleźć można ciekawe pozycje na temat historii Polski i Warszawy, a także biografie. Zakupy można robić także w księgarni internetowej, albo na miejscu przysiąść przy stoliku kawiarnianym, zamówić znakomitą herbatę w naprawdę dużym imbryku i zapoznać się z ofertą księgarni.

Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018

Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018

Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018

Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018

WARSZAWIANKA STULECIA I WARSZAWIANKA ROKU 2018

Silna, zaangażowana, otwarta, tolerancyjna, przyjazna, odważna. Znana i ta jeszcze nieodkryta. Taka jest Warszawa i taka jest jej mieszkanka. Wybierzmy razem tę najwspanialszą, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy.

W 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. W stulecie tego wydarzenia ogłaszamy plebiscyt na Warszawiankę Roku. Może nią zostać każda kobieta – osoba publiczna i cicha bohaterka codziennego życia. Założycielka własnego biznesu, zaangażowana obywatelka walcząca o prawa kobiet, matka łącząca życie zawodowe z rodzinnym. To warszawiacy zdecydują kim jest Warszawianka Roku.

Laureatka tytułu zostanie wyłoniona w drodze głosowania. Ogłoszenie wyników nastąpi 25 października 2018 r. w Teatrze Studio. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyznamy także wyjątkowy, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia.

Plebiscyt Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018

NOMINOWANE

Do tytułu Warszawianki Stulecia nominowanych jest dziesięć wspaniałych kobiet, również do tytułu Warszawianka Roku 2018 zostało nominowanych dziesięć pań. Kandydatury wybrała kapituła, a o wyborze zadecydują już sami mieszkańcy w drodze głosowania. Głosować można do 17 października 2018 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 25 października 2018 r. w Teatrze Studio.

Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018
Kobiety Nominowane do tytułu Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018. Zdjęcie pochodzi z materiałów promocyjnych

Sylwetki nominowanych można poznać TUTAJ. na TEJ STRONIE można także oddać głos na wybraną kandydatkę w obu kategoriach.

Spośród wielu wspomnień i historii przytoczonych przez zaproszonych gości w pamięci zapadły nam zwłaszcza słowa Stefanii Grodzieńskiej, która nazywała samą siebie warszawianka przez zasiedzenie (urodziła się w Łodzi, ale mieszkała w Warszawie blisko 80 lat) oraz przez wżenienie (jej mężem był rodowity warszawiak, Jerzy Jurandot).

Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w plebiscycie – to ostatni moment na zagłosowanie! Która z nominowanych to Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018?

Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *