Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie

wpis w: Pomniki, SEZON 2 | 0

Ponoć pomników nigdy dość. Zwłaszcza tych postaci, które Polskę rozsławiły i których uwiecznienie jest zaszczytem. A taką osobą z pewnością jest Maria Skłodowska-Curie, która nigdy nie zapomniała o swoim pochodzeniu, a swoje przemówienia – co warto powtarzać po stokroć – zaczynała od słów: Urodziłam się w Warszawie. Dlatego też Warszawa dała noblistce kolejny pomnik. I to w miejscu wprost idealnym.

maria m2

Czy pomnik się podoba, czy też nie, to już indywidualna sprawa. Naszym zdaniem proporcje zostały mocno zachwiane, zwłaszcza wielkość dłoni i długość szyi, ale być może autor wzorował się Wenus Botticellego? A może to po prostu maniera rzeźbiarza, Bronisława Krzysztofa. Maria została wystylizowana niemal na świętą w tej powiewnej szacie i z uniesioną dłonią…

Jedno jest jednak pewne – lepszego miejsca na ustawienie pomnika nie można było znaleźć. Maria stanęła na Skarpie nad Wisłą przy ul. Kościelnej, patrzy wprost na rzekę, do której była bardzo przywiązana i do której często wracała. Skarpa znajduje się blisko miejsca, w którym Maria się urodziła (dom przy ul. Freta 16) i mimo że w rok po jej urodzeniu rodzina przeniosła się na Nowolipki, lubiła wracać nad Skarpę. Nomen omen było to ostatnie miejsce, które odwiedziła podczas swojego ostatniego pobytu w Warszawie z okazji Otwarcia Instytutu Radowego. Jej wspomnienia, które spisywała w pamiętnikach, zostały nawet zacytowane na postumencie: Poszłam na samotny spacer w stronę Wisły. […] Jest jedna piosenka krakowska, która mówi, że czar polskich wód jest tak wielki, iż kto je raz pokochał, nie zapomni do grobu. […] Ta rzeka ma dla mnie powab, którego istoty nawet pojąć nie potrafię.

4 czerwca 2014 r. prezydent Francji Francois Hollande i prezydent Polski Bronisław Komorowski wspólnie dokonali odsłonięcia pomnika noblistki. Maria w ciągu dnia patrzy na Wisłę, a w letnie, wieczorne weekendy może obserwować pokazy Multimedialnego Parku Fontann.

PANO_20150517_181415 PANO_20150524_220515

Dziękujemy za wszystko, pani Mario.

mars sava maria bez napisu m2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.