Dzień kryptologii

Dzień kryptologii należałoby uczcić w jakiś wyjątkowy sposób! Dlatego też przygotowaliśmy dla Was trzy zagadki do rozszyfrowania. Zaszyfrowane teksty przygotowaliśmy jeszcze w grudniu przy okazji WARSZAWSKIEJ ŚRODY jako jedną z ciekawostek do umieszczenia w VarSavskim Kalendarzu.

 

dzien kryptologii

 

DZIEŃ KRYPTOLOGII

Obchodzony jest 25 stycznia i został  ustanowiony w 2007 roku przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 75. rocznicę złamania szyfru Enigmy ustanowiono, kiedy będzie obchodzony dzień kryptologii. Szyfr maszyny kodującej złamany został 14 grudnia 1932 roku przez trzech polskich matematyków i kryptologów, absolwentów UAM: Mariana Rajewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego. W 2000 roku zostali pośmiertnie odznaczeni Orderem Odrodzenia Polski.

 

KRYPTOLOGIA PO VARSAVSKU

Lubimy wszelkiego rodzaju zabawy umysłowe, krzyżówki, szarady, rebusy, dlatego też postanowiliśmy wykombinować własną wersję tego typu rozrywki.

Przygotowaliśmy dla Was trzy krótkie teksty do rozszyfrowania. Teksty zostały zaszyforowane na trzy sposoby: przestawiany liczbowy, tabliczka mnożenia, a nazwę i sposób deszyfracji ostatniego szyfru musicie odgadnąć sami – to część zabawy! Dwa teksty są w miarę proste, a jeden nieco trudniejszy do rozszyfrowania. Wierzymy jednak w Wasze możliwości – na pewno się uda!

Teksty są do pobrania w formacie PDF. Można je pobrać i rozpowszechniać, zapraszając do zabawy rodzinę i znajomych.

 

dzień kryptlogii

 

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak szybko uda Wam się rozszyfrować teksty… Serdecznie zapraszamy do pobierania i dzielenia się wrażeniami, prosimy tylko o nieumieszczanie rozwiązań – żeby wszyscy mieli równe szanse.

Życzymy dobrej zabawy!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *