GTWb – Akcja LXXXIX – Z dołu i z góry

wpis w: GTWb, SEZON 2 | 6

0_posterGdy wybrany został temat „Z dołu i z góry” od samego początku nie mieliśmy wątpliwości, że chcielibyśmy zaprezentować właśnie piramidę budynku SGH, czyli Królową Auli Spadochronowej. Można ją podziwiać i z dołu, i z góry, a z każdej perspektywy robi ogromne wrażenie, niezależnie od tego, ile razy by się ją już widziało. A przy okazji chwieliśmy się dowiedzieć kto, kiedy i jak…

Nad głównym gmachem SGH przy al. Niepodległości góruje przepiękna piramida – obok statku widniejącego w logo, jest ona symbolem tej najstarszej w Polsce uczelni o profilu ekonomicznym. Ciekawą sprawą jest również fakt, że uczelnia dziewięciokrotnie zmieniała nazwę, przeważnie jednak zachowywała ów „handlowy” człon, a pod nazwą Szkoła Główna Handlowa działała już trzy razy, w tym również oczywiście obecnie.

Kolor fasady być może nie każdemu przypada do gustu, jednak raczej nikt nie zaprzeczy, że jest on zauważalny i charakterystyczny. Chociaż docelową budowę kampusu zakończono w połowie lat 50., to pierwsze projekty powstały znacznie wcześniej i różniły się od końcowego efektu – np. cały kompleks miał być zdecydowanie niższy, jednak po upływie kilku dekad zdecydowano, że wysokość ma dorównać ówczesnej zabudowie stolicy. Niemniej uczelnia działała oczywiście jeszcze na długo przed oddaniem do użytku docelowego kampusu, nieprzerwanie od 1906 r. Założycielem uczelni, działającej wówczas pod nazwą Prywatne Kursy Handlowe Męskie, był August Zieliński. Placówka zajmowała tymczasowe siedziby, ale rektor zlecił projekt i wykonanie budynków docelowych, zajął się tym Jan Witkiewicz ps. Koszczyc, stryjeczny brat Witkacego, architekt i konserwator zabytków. Inżynier zaprojektował cały kampus, jednak do czasów drugiej wojny udało się zrealizować budowę tylko trzech z nich.

W latach 50. wrócono do idei wzniesienia reszty budynków, Początkowo projektant […] przeprowadzał próby adaptacji starego projektu, później jednak został opracowany, jedynie na kanwie tamtego, zupełnie nowy projekt przy współudziale inż. arch. Stefana Putowskiego. Projekt szkicowy powstał w czerwcu 1950 roku, na jesieni zaś tegoż roku prowadzono już roboty przy wykopach pod fundamenty. [„Stolica”  nr 16, 1951 r., s.12]. Charakterystycznym motywem czterokondygnacyjnego głównego budynku o kubaturze 125 000 mjest podział na pasy okien oraz słupy wystające między oknami do wysokości attyki. Równie charakterystyczne i rozpoznawalne są trójkątne wyskoki umieszczone na narożnikach gmachu.

1_1954

1_1956

pionowy2

Nad budynkiem króluje przeszklony świetlik w kształcie ostrosłupa o podstawie kwadratu o boku 28 metrów. Gdy stanie się w holu i spojrzy w górę, wrażenie jest wręcz majestatyczne, ponieważ wysokość mierzona od posadzki do najwyższego punktu piramidy mierzy 40 metrów.

2a_dzien budynek

2b_dzien budynekKilka lat temu „spadochron” przeszedł gruntowny remont, bo wstyd doprawdy było patrzeć na siatkę rozpiętą pod świetlikiem, która chronić miała studentów i kadrę przed uderzeniami odpadającego tynku… Na szczęście królowa dostała nową oprawę za blisko 2,8 mln złotych. Wymieniono wszystkie okna, a jest ich całkiem pokaźna liczba – 224; naprawiono konstrukcję żelbetową, a nawet dodano oświetlenie, co było znakomitym pomysłem. Po zmroku już z daleka widać świecącą piramidę, a do auli wróciło studenckie życie oraz możliwość organizowania uroczystości, eventów, pokazów filmowych. Gdyby ktoś był zainteresowany wynajmem, to Aula Spadochronowa w całości kosztuje 6 000 zł za dobę, a stoisko do 9 m2 – 600 zł za dobę. [dane wg cennika z 2014 r.]

2b_noc3 2c_noc4

No to teraz obejrzyjmy świetlik Auli Spadochronowej w różnych konfiguracjach i momentach dziejowych.

z gory

3_gora2 4_gora 5_ 6_dzien2 7_noc2

z dolu

8_dol 9_noc4 11_noc5 12 13_okno

bobliografia

Wszystkie zdjęcia pochodzą z zasobów internetowych i zostały poddane obróbce graficznej celem dopasowania ich do konwencji niniejszego artykułu li i jedynie ku chwale i propagandzie Stolicy :)

[1] www.sgh.waw.pl

[2] fotokresy.pl

[3] Kupiecki Edmund Warszawa. Krajobraz i architektura, Arkady, Warszawa 1970.

[4]  naukawpolsce.pap.pl

[5] sekretywarszawy.pl

[6] Stolica nr 16 z 1951 r.

[7] warszawa.dlastudenta.pl

[8] warszawa.fotopolska.eu

[9] warszawa.gazeta.pl

[10] uczelnia.sgh.waw.pl

[11] wikipedia.pl

6 Responses

 1. lavinka

  Wielkie dzięki za te zdjęcia. Nigdy nie byłam na dachu, chętnie bym wlazła… da się jakoś na legalu?

  • Vars i Sava

   Niestety po dziś dzień nie dostaliśmy odpowiedzi w tej sprawie, ale jeśli takowa przyjdzie, na pewno się wiedzą podzielimy :)

 2. http://mojawarszawa.blox.pl/ht

  Absolutnie rewelacyjnie to wygląda od środka. Nieczęsto tam bywam, ale jak już jestem, to zawsze mnie to zachwyca:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *