Mocny człowiek – Warszawa w niemym filmie z 1929 r.

W ramach serii POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ FILMY i z okazji WARSZAWSKIEJ ŚRODY postanowiliśmy zapoznać się z filmem z 1929 roku pt. Mocny człowiek. Jest to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. W jaki sposób została ukazana Warszawa pod koniec lat 20.? Spróbujemy to odkryć w ramach cyklu VarSavskie Dekady.

Mocny człowiek

MOCNY CZŁOWIEK

Film wyreżyserował Henryk Szaro, jeden z wybitniejszych reżyserów kina niemego. Znanym jego filmem jest choćby Czerwony diabeł z Adolfem Dymszą i Eugeniuszem Bodo. Mocny człowiek to adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego pod tym samym tytułem, wydanej w 1912 r. Po II wojnie światowej film został uznany za zaginiony. Jedną z kopii odnaleziono w 1997 r. w archiwum filmowym w Belgii. Film został zrekonstruowany cyfrowo i w 2006 roku wydany na DVD. Współczesną wersję muzyki do filmu nagrał zespół Maleńczuk, Tuta, Rutkowski Super Trio. Jednym interpretacja przypadła do gustu, innym niekoniecznie. Trzeba przyznać, że dekadencki film z hipnotyczną muzyką stanowią dość intrygujące połączenie.

Muzycy stworzyli wyjątkową muzyczną ilustrację do filmu z lat dwudziestych, osadzoną gdzieś pomiędzy rockowymi improwizacjami a nowoczesną elektroniką, znakomicie oddającą klimat opowieści o rozterkach i wielkiej wewnętrznej tragedii bohatera filmu. Po pierwszym pokazie projektu już na pierwszym festiwalu Święto Niemego Kina zespół został zaproszony do udziału w podobnych imprezach w kraju i za granicą (koncertował m.in. w Bordeaux we Francji).

Filmoteka Narodowa

Film prezentuje studium upadku moralnego i walki z własnym sumieniem. Niespełniony dziennikarz i pisarz, Henryk Bielecki, obsesyjnie pragnie odnieść sukces i stać się bogatym człowiekiem. Aby to zrobić, gotowy jest nawet podpisać pakt z diabłem. Knuje spisek, który ma mu dopomóc w osiągnięciu celu. Podstępem przyczynia się do śmierci chorego przyjaciela, również pisarza, a następnie publikuje jego książkę jako własną. Powieść okazuje się bestsellerem, a oszust rozkoszuje się sławą. Bryluje na salonach, nawiązuje romans z piękną kobietą. Rodzące się jednak wyrzuty sumienia zaczynają zagrażać karierze intryganta, który nie jest aż tak „mocnym człowiekiem”, jak mu się wydawało.

Rolę walczącego z własną moralnością pisarza zagrał charyzmatyczny rosyjski aktor Gregori Chmara. Gdy knuje zbrodnię, jego wzrok wręcz poraża.

Mocny człowiek

WARSZAWA W FILMIE MOCNY CZŁOWIEK

Między scenami i napisami w filmie zobaczyć można wstawki z Warszawy. Miasto ukazane jest jako pędząca, głośna, nowoczesna metropolia, co podkreślać mają dodatkowo nachodzące na siebie obrazy, przedstawiające piękne samochody, elegancko ubranych ludzi, świecące neony, światła latarni i jeżdżące po zadbanych ulicach i mostach pojazdy. Oto kilka kadrów z filmu Mocny człowiek z Warszawą w tle.

Mocny człowiek Mocny człowiek Mocny człowiek Mocny człowiek Mocny człowiek Mocny człowiek Mocny człowiek Mocny człowiekMocny człowiekMocny człowiekMocny człowiekMocny człowiek

Film można obejrzeć na stronie Repozytorium cyfrowego – Mocny człowiek.

Życzymy udanego seansu!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *