Wars i Sawa – przeźrocza z PRL-u

wpis w: Legendy, SEZON 2 | 0

Wars i Sawa to legenda, która ma kilka całkiem odmiennych, czasem wręcz wykluczających się wariantów. Może to dziwne, ale dzięki temu legenda ta staje się jeszcze bardziej tajemnicza i niesamowita. Dziś w ramach cyklu POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ LEGENDY przyjrzymy się kolejnej peerelowskiej kliszy. Poprzednio wspólnie poznawaliśmy Legendę o Syrence, która też ma związek z Warsem, przynajmniej w jednej z wersji legendy. Zobaczymy, jakie są różnice obu podań w wersji na slajdach z lat 80.

wars i sava poznajemy warszawe poprzez legendy

KILKA INFORMACJI

Obróbka slajdów wymagała tym razem jeszcze więcej zachodu niż przeźrocza z Syrenką, ponieważ klisza jest bardzo ciemna i niewiele już na niej widać, niemniej udało się wydobyć kolory i napisy. Szkoda by było, gdyby bajki na rzutnik odeszły w zapomnienie, dlatego postaramy się z całych sił do tego nie dopuścić, jednocześnie nie roszcząc sobie żadnych praw do prezentowanych treści, służyć mają one jedynie celom edukacyjnym.

Legendę opracowali Anna i Krzysztof Dębowscy, produkcją zajęło się Przedsiębiorstwo Polonijne Donau Trading Co. w Łowiczu w 1982 r., a kopię kliszy, którą „wyświetlamy”, wykonano w Łódzkich Zakładach Wytwórczych Kopii Filmowych.

wars i sava legenda 25

POZNAJMY LEGENDĘ

wars i sawa legenda 1wars i sawa legenda 2wars i sawa legenda 3wars i sawa legenda 4wars i sawa legenda 5wars i sawa legenda 6wars i sawa legenda 7wars i sawa legenda 8wars i sawa legenda 9wars i sawa legenda 10wars i sawa legenda 11wars i sawa legenda 12wars i sawa legenda 13wars i sawa legenda 14wars i sawa legenda 15wars i sawa legenda 16wars i sawa legenda 17wars i sawa legenda 18wars i sawa legenda 19wars i sawa legenda 20wars i sawa legenda 21

RÓŻNICE W LEGENDACH – wersje przeźroczy z lat 80.                legenda o syrence wars i sawa roznice

Póki co żadna z legend nie dopuszcza możliwości, jakoby Sawa był mężczyzną, a nie kobietą. Święty Sawa, patron Serbii, to pierwszy arcybiskup serbski i święty Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Można więc z góry zakładać, że jest to imię męskie, ze względu na końcówkę -a w Polsce imię to nadaje się jednak głównie dziewczynkom. Jest też teoria, iż Sawa jest żeńską wersją męskiego imienia Saba. Znacie jakąś Sawę? A może jakiegoś Sawę?

Ale to dopiero początek poszukiwań i odkrywania różnic w wersjach legendy, wkrótce przeanalizujemy kolejny wariant podania. Wars i Sawa zostawili po sobie mnóstwo ciekawostek i drobnych niuansów do porównania, z czego naprawdę bardzo się cieszymy. Będzie co studiować w długie, jesienno-zimowe wieczory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *