GTWb – Akcja CVII – Czerwone, żółte, zielone! – Warszawskie murale

wpis w: murale, SEZON 3 | 2

Jeszcze nigdy na szerszą skalę nie zajmowaliśmy się warszawskimi muralami. Zawsze pstrykamy zdjęcie, gdy zobaczymy coś nowego na ścianie, czasem coś wrzucamy do cyklu Warszawa bez komentarza. Tym razem dzięki CVII Akcji GTWb – Czerwone, żółte, zielone! – pomyśleliśmy, że jest okazja, żeby przyjrzeć się nieco bliżej niektórym muralom, które, trzeba przyznać, wyrastają jak grzyby po deszczu. Kiedyś bazgroły na ścianie kojarzyły się głównie z obscenicznymi rysunkami i obraźliwymi wyzwiskami, celującymi w narodowość, religię czy rasę, teraz ścienne malunki urosły do rangi sztuki. Oczywiście nadal znajdą się tacy, którzy sprowadzą tę działalność do parteru, niszcząc bezmyślnie czyjąś pracę, zajmującą często wiele godzin albo dni. O murale są często spory, jak choćby Warsaw Fight Club (którzy ma ponoć propagować przemoc), a mieszkańcy budynków, na których murale powstają, mają pretensję, że nikt ich o zdanie nie pytał.

Niepodobna zmieścić wszystkie murale w jednym, małym poście. Wybraliśmy więc garść tych, które kolorystycznie nawiązują do tematu i z jakiegoś powodu nas urzekły. Niektóre są humorystyczne, niektóre mają na celu zwrócić uwagę na jakiś problem społeczny. Jednego dnia są, a następnego przykrywa je inny mural, chuligańskie bazgroły albo styropian, bo wspólnota postanowiła ocieplić budynek, nie zważając na wycieczki turystów wystających pod ścianą. Samo życie. Wśród poniższych murali są i takie, które pożegnały się już z Warszawą, ale warto o nich pamiętać.

Każdy z murali staraliśmy się opisać na tyle szczegółowo, żeby można było znaleźć w sieci informacje na jego temat, jeżeli kogoś zainteresuje któryś motyw. Ścienne malowidła niosą za sobą pretekst, historię, opowieść, którą warto poznać.

 

 

c-zerwone

 

[supsystic-gallery id=”1″]

 

 

 

zolte

 

[supsystic-gallery id=”2″]

 

 

 

zielone

 

[supsystic-gallery id=”3″]

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *