Pixar in concert – Koncert Muzyki Filmowej

wpis w: Muzyka, SEZON 2 | 0

Pixar in concert to był pomysł Varsa, jednak cieszę się, że na niego wpadł, ponieważ było to naprawdę niezwykłe doznanie! Koncerty Muzyki Filmowej organizowane są co roku, tym razem na tapet wzięto animacje wytwórni Pixar. Jesteśmy ich wielbicielami, więc z przyjemnością wzięliśmy udział w tym barwnym widowisku, w którym zaprezentowano fragmenty znanych i lubianych przez nas kreskówek, okraszonych muzyką wykonywaną na żywo.

pixar in concert

PIXAR IN CONCERT

Event Pixar in concert odbył się 27.12.2015 r. w Sali koncertowej Filharmonii Narodowej. Zmieniono lokalizację, gdyż początkowo koncert miał mieć miejsce w Hali Torwar, jednak umówmy się, koncert orkiestry w budynku filharmonii, to zupełnie inna bajka! (Zachęcamy do odwiedzenia strony, na której poznać można historię Filharmonii) Było to z pewnością wielkie przeżycie zwłaszcza dla dzieciaków, które licznie przybyły na koncert. Jak się przekonaliśmy, muzyka nie tylko łączy pokolenia, ale też faktycznie łagodzi obyczaje – dzieci zachowywały się wzorowo, byliśmy pod wrażeniem.

Animacje wytwórni Pixar to nie są jednak bajeczki dla dzieci – to graficzny, muzyczny i scenariuszowy majstersztyk. Kolorowa, dynamiczna plastyka sprawia frajdę dzieciom, ale zabawne dialogi, aluzje, riposty i odniesienia kulturowe są stworzone również z myślą o dorosłych – żeby nie usnęli z nudów, gdy pójdą do kina ze swoimi pociechami. Jednak obraz i słowa to jeszcze nie wszystko, całości dopełnia muzyka, która od wielu lat tworzona jest przez znakomitych, wielokrotnie nagradzanych kompozytorów.

Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego zaprezentowała osiem kompozycji. W szczególności wywarła na nas wrażenie muzyka z filmu Iniemamocni oraz Odlot. Fragmenty animacji wyświetlane były na ogromnym telebimie, więc wszystko łączyło się w sposób wręcz zjawiskowy!

ODLOT

pixar in concert_odlotHistoria Eli i Carla to przepiękna opowieść o miłości i oddaniu. Naprawdę trudno opanować wzruszenie nawet, gdy widziało się ten film wiele razy. Odlot dostał Oskara i Złoty Glob w kategorii filmu animowanego oraz muzyki – jej autorem jest Michael Giacchino.

 

INIEMAMOCNI

pixar in concert_iniemamocniMichael Giacchino jest również autorem ścieżki muzycznej – przywodzącej na myśl Bonda – filmu Iniemamocni. Wersja grana przez orkiestrę została uhonorowana licznymi nagrodami. Poniżej prezentowany koncert odbył się w Ocean City Tabernakulum.

 

 RATATOUILLE

pixar in concert_ratatuilleDzięki przepięknej, nostalgicznej melodii z filmu o sympatycznym szczurku Michael Giacchino sprawia, że przenosimy się na paryskie ulice i czujemy mieszające się zapachy francuskiej kuchni. Dla chętnych wersja symfoniczna dostępna TUTAJ. Giacchino kolejny raz okazał się mistrzem!

MERIDA WALECZNA

pixar in concert_merida walecznaPatrick Doyle potrafi natomiast przenieść nas do Szkocji, nie mamy co do tego wątpliwości już od pierwszych dźwięków, sami sprawdźcie TUTAJ.  Ognisty charakter Meridy podkreślają nie tylko jej rude sprężynki, ale też mocne dźwięki.

WALL-E

pixar in concert_wall-e

Thomas Newman zilustrował muzycznie rodzące się uczucie między dwoma robotami, dostał za to Oscara. EWA i WALL-E udowodnili, że miłość nie zna granic.

Kuzyn Thomasa, Randy Newman, jest autorem muzyki do trzech prezentowanych podczas koncertu filmów:

POTWORY I SPÓŁKA

pixar in concert_ potwory i spolka

Za piosenkę ze ścieżka dźwiękowej filmu Potwory i spółka If I Didn’t Have You – którą po mistrzowsku zaprezentowali Billy Cristal i John Goodman – Randy Newman został uhonorowany Oscarem. TUTAJ wersja symfoniczna.

TOY STORY 2

pixar in concert_toy story2

Wszystko zaczęło się właśnie od Toy Story, był to bowiem pierwszy pełnometrażowy film anonimowy wytwórni. Randy Newman komponował piosenki do wszystkich części Toy Story, znany jest przede wszystkim motyw You’ve Got a Friend in Me, wykonywany również przez  samego autora.  TUTAJ wersja w wykonaniu orkiestry młodzieżowej.

AUTA

pixar in concert_autaJakoś tak się złożyło, że mimo iż uwielbiamy obie części filmu Auta, to ścieżka dźwiękowa najmniej przypadła nam do gustu. Znakomity jest jednak motyw stylizowany na country, posłuchacie go TUTAJ. Gdy Zygzak McQueen i Złomek pojawili się na ekranie, publiczność, zwłaszcza ta najmłodsza, oszalała z radości!

TU natomiast można przejrzeć archiwum Koncertów Muzyki Filmowej.

________________________________________________________________________________________________________________________

Elementy graficzne pochodzą z materiałów prasowych do pobrania i rozpowszechniania przez media.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *