Warszawa lata 20. – zdjęcia z albumu Foto Retro

VarSavskie Dekady idą pełną parą! Przy okazji Warszawskiej środy postanowiliśmy skupić się na serii POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ KSIĄŻKI i obejrzeć zdjęcia w przepięknym albumie Wydawnictwa Bosz Warszawa lata 20.

Warszawa lata 20.

WARSZAWA LATA 20.

Warszawa lata 20.Warszawa lata 20. to album stanowiący kontynuację serii Foto Retro wydawnictwa Bosz. W tej części zobaczymy Warszawę, która po latach zastoju, chce na nowo rozkwitnąć, aby stać się europejską metropolią.

Wydawnictwo Bosz współpracuje przy tej serii albumów z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Wszystkie zdjęcia, które zostały zaprezentowane w publikacji, jak i zdjęcia zamieszczone poniżej, są więc dostępne na stronie NAC, jednak w albumie zdjęcia są przepięknie wyretuszowane i doskonale opracowane, wydrukowane na przyjemnym w dotyku papierze, dlatego oglądanie ich jest prawdziwą przyjemnością.

Można jednak przyczepić się do dwóch rzeczy: przy zdjęciach powinny znaleźć się sygnatury, aby łatwo je można było odnaleźć w archiwum, nie wzgardzilibyśmy też, gdyby każde ze zdjęć, albo przynajmniej część, opatrzone były w szersze opisy. Te w albumie są wręcz lakoniczne.

Trzeba jednak przyznać, że fotografie, które zostały wybrane, stanowią ciekawą mozaikę i są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony zobaczymy więc polityków Przewrotu majowego, rozbudowę komunikacji, odbudowę gmachów publicznych. Z drugiej – rozwój wielkomiejskiego życia, otwarcie nowych kin, kabaretów i restauracji, a także codzienne sprawy, jak uliczne stragany czy szyldy sklepowe.

Przedmowę do tego tomu napisał znany varsavianista Jerzy S. Majewski.

Warszawa Lata 20. Szalone lata. Restauracje tętniące życiem do rana, kabarety i awangardowe teatry, szokujące eksperymenty artystyczne futurystów, abstrakcjoniści wystawiający swoje obrazy nie w galeriach, lecz na ścianach salonów samochodowych. Kobiety uwolnione z gorsetów krępujących je jeszcze dekadę wcześniej; nowe swobodniejsze obyczaje, gazety goniące za sensacją, pierwsze radia, kinematografy i neony rozświetlające nocą główne ulice.
[…] Dzięki fotografiom w niniejszym albumie zaglądamy w przeszłość niczym przez dziurkę od klucza do zamkniętego pokoju. Przeszłość tal odległą, że już niemal przez nikogo niepamiętaną z autopsji. To nieme kino, ale miasto rozbrzmiewało tysiącami dźwięków. Dzwonkami nowoczesnych tramwajów, zgrzytem szyn na zwrotnicach i archaicznymi dzwonami kościołów. Dźwiękiem silników samochodowych oraz pokrzykiwaniami dorożkarzy. O świcie wyły syreny fabryczne, a wieczorami z dziesiątków restauracji i dansingów dochodziły dźwięki muzyki i szalonej zabawy. Warszawa lat 20. rozbrzmiewała wreszcie wszelkimi odcieniami języka polskiego. Tutaj spotykali się i budowali niepodległość nie tylko Polacy z trzech zaborów, ale i ci, którzy wrócili do ojczyzny z dalekiego świata. Wielkopolanie i przybysze z Galicji ramię w ramię pracowali z repatriantami z dalekiego Władywostoku nad Pacyfikiem czy z gór Kaukazu, wciąż z nostalgią wspominającymi życie w dawnym świecie. Czasu nie dało się jednak cofnąć. W latach 20. świat parł do przodu. Co tam parł! – pędził z szybkością lokomotywy! A każdy rok odmieniał miasto, ludzi, ich wygląd i obyczaje.

Majewski, J.S., Warszawa lata 20., Wydawnictwo Bosz, Warszawa 2016, s. 3.

Warszawa lata 20.Policjant kierujący ruchem na ulicy Nowy Świat. Z lewej widoczny tramwaj typu A linii nr 1, z prawej tył wagonu doczepnego P-9. 1929 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-B-75. Album Warszawa. Lata 20. s. 44.

Warszawa lata 20.

Wyjazd karetki pogotowia do wypadku z siedziby przy ul. Leszno 58. Marzec 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-C-804-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 76

Warszawa lata 20.

Strażacy III oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej samochodami („Iskra”) wyjeżdżają do pożaru. Listopad 1925 rok.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-6848-3. Album Warszawa. Lata 20. s. 79.

Warszawa lata 20.Walec do prasowania cementu na ulicy Marszałkowskiej. Widoczne tramwaje, w głębi budynek Dworca Głównego. 1929 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-7378. Album Warszawa. Lata 20. s. 46.

Warszawa lata 20.

Widok z góry w kierunku południowym na Zamek Królewski i fragment Krakowskiego Przedmieścia. Widoczny lecący polski sterowiec wojskowy „Lech”. 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-U-6583-2. Album Warszawa. Lata 20. s. 9.

Warszawa lata 20.

Ambasador Francji w Polsce Hector Andre de Panafieu (z lewej) w towarzystwie szefa Protokołu Dyplomatycznego MSZ Stefana Przeździeckiego udaje się powozem eskortowanym przez szwadron przyboczny prezydenta RP na Zamek Królewski w celu złożenia listów uwierzytelniających. 6 grudnia 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-D-612-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 23.

Warszawa lata 20.

Marszałek Józef Piłsudski (3. z lewej) w otoczeniu oficerów na moście Poniatowskiego udaje się na spotkanie z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Widoczni od lewej: podpułkownik Kazimierz Stamirowski, porucznik Marian Żebrowski, generał Gustaw Dreszer-Orlicz, major Włodzimierz Jaroszewicz oraz porucznik Michał Galiński. 12 maja 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 22-243. Album Warszawa. Lata 20. s. 25

Warszawa lata 20.Budowa kolejowej linii średnicowej w Warszawie – budowa w pobliżu skrzyżowania Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Widoczna wieża zegarowa Dworca Głównego (dawniej Dworca Warszawsko-Wiedeńskiego) oraz część elewacji Kamienicy Lothego. Październik 1928 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-3155-3. Album Warszawa. Lata 20. s. 38.

Warszawa lata 20.

Most Kierbedzia od strony lewego brzegu Wisły z widocznym wjazdem na most. Na moście tramwaj linii 25. Na pierwszym planie pośrodku transformator kioskowy i z prawej słup ogłoszeniowy. 1932-1935.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-3522-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 86.

Warszawa lata 20.

Aktorki Kazimiera Skalska (z lewej), Janina Macherska (w środku) i Zula Pogorzelska jako modelki podczas pokazu mody. 1925 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-K-12584-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 111.

Warszawa lata 20.Fragment budynku portu lotniczego na Polu Mokotowskim. Na budynku widoczna tablica z napisem: „Polska Linia Lotnicza Aerolot „port Warszawa”, skrzynka pocztowa i plakat „Kultura ciała i stroju – Dolina Szwajcarska Warszawa”. Październik 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-4100-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 48.

Warszawa lata 20.

Widok zewnętrzny. Widoczne dzieci na śnieżnej górce. Luty 1927 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-U-7023. Album Warszawa. Lata 20. s. 98.

Warszawa lata 20.

Warszawa. Ulica Rycerska. Widok ogólny. Luty 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-U-6816. Album Warszawa. Lata 20. s. 31.

Warszawa lata 20.Podwórze przy ul. Nalewki. Widoczne szyldy sklepów i zakładów usługowych. 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-5867-4. Album Warszawa. Lata 20. s. 81.

Warszawa lata 20.Widok zamku od strony ulicy Krakowskie Przedmieście. Widoczny tramwaj. Przed 1927 rokiem.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-U-7066. Album Warszawa. Lata 20. s. 34.

Polecamy sięgnąć po album Warszawa lata 20., aby obejrzeć resztę przepięknych zdjęć. Naprawdę warto.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *