Warszawa lata 20. – zdjęcia z albumu Foto Retro

VarSavskie Dekady idą pełną parą! Przy okazji Warszawskiej środy postanowiliśmy skupić się na serii POZNAJEMY WARSZAWĘ POPRZEZ KSIĄŻKI i obejrzeć zdjęcia w przepięknym albumie Wydawnictwa Bosz Warszawa lata 20.

Warszawa lata 20.

[break]

WARSZAWA LATA 20.

Warszawa lata 20.Warszawa lata 20. to album stanowiący kontynuację serii Foto Retro wydawnictwa Bosz. W tej części zobaczymy Warszawę, która po latach zastoju, chce na nowo rozkwitnąć, aby stać się europejską metropolią.

Wydawnictwo Bosz współpracuje przy tej serii albumów z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Wszystkie zdjęcia, które zostały zaprezentowane w publikacji, jak i zdjęcia zamieszczone poniżej, są więc dostępne na stronie NAC, jednak w albumie zdjęcia są przepięknie wyretuszowane i doskonale opracowane, wydrukowane na przyjemnym w dotyku papierze, dlatego oglądanie ich jest prawdziwą przyjemnością.

Można jednak przyczepić się do dwóch rzeczy: przy zdjęciach powinny znaleźć się sygnatury, aby łatwo je można było odnaleźć w archiwum, nie wzgardzilibyśmy też, gdyby każde ze zdjęć, albo przynajmniej część, opatrzone były w szersze opisy. Te w albumie są wręcz lakoniczne.

Trzeba jednak przyznać, że fotografie, które zostały wybrane, stanowią ciekawą mozaikę i są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony zobaczymy więc polityków Przewrotu majowego, rozbudowę komunikacji, odbudowę gmachów publicznych. Z drugiej – rozwój wielkomiejskiego życia, otwarcie nowych kin, kabaretów i restauracji, a także codzienne sprawy, jak uliczne stragany czy szyldy sklepowe.

Przedmowę do tego tomu napisał znany varsavianista Jerzy S. Majewski.

Warszawa Lata 20. Szalone lata. Restauracje tętniące życiem do rana, kabarety i awangardowe teatry, szokujące eksperymenty artystyczne futurystów, abstrakcjoniści wystawiający swoje obrazy nie w galeriach, lecz na ścianach salonów samochodowych. Kobiety uwolnione z gorsetów krępujących je jeszcze dekadę wcześniej; nowe swobodniejsze obyczaje, gazety goniące za sensacją, pierwsze radia, kinematografy i neony rozświetlające nocą główne ulice.
[…] Dzięki fotografiom w niniejszym albumie zaglądamy w przeszłość niczym przez dziurkę od klucza do zamkniętego pokoju. Przeszłość tal odległą, że już niemal przez nikogo niepamiętaną z autopsji. To nieme kino, ale miasto rozbrzmiewało tysiącami dźwięków. Dzwonkami nowoczesnych tramwajów, zgrzytem szyn na zwrotnicach i archaicznymi dzwonami kościołów. Dźwiękiem silników samochodowych oraz pokrzykiwaniami dorożkarzy. O świcie wyły syreny fabryczne, a wieczorami z dziesiątków restauracji i dansingów dochodziły dźwięki muzyki i szalonej zabawy. Warszawa lat 20. rozbrzmiewała wreszcie wszelkimi odcieniami języka polskiego. Tutaj spotykali się i budowali niepodległość nie tylko Polacy z trzech zaborów, ale i ci, którzy wrócili do ojczyzny z dalekiego świata. Wielkopolanie i przybysze z Galicji ramię w ramię pracowali z repatriantami z dalekiego Władywostoku nad Pacyfikiem czy z gór Kaukazu, wciąż z nostalgią wspominającymi życie w dawnym świecie. Czasu nie dało się jednak cofnąć. W latach 20. świat parł do przodu. Co tam parł! – pędził z szybkością lokomotywy! A każdy rok odmieniał miasto, ludzi, ich wygląd i obyczaje.

Majewski, J.S., Warszawa lata 20., Wydawnictwo Bosz, Warszawa 2016, s. 3.

[break]

Warszawa lata 20.Policjant kierujący ruchem na ulicy Nowy Świat. Z lewej widoczny tramwaj typu A linii nr 1, z prawej tył wagonu doczepnego P-9. 1929 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-B-75. Album Warszawa. Lata 20. s. 44.

[break]

Warszawa lata 20.

Wyjazd karetki pogotowia do wypadku z siedziby przy ul. Leszno 58. Marzec 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-C-804-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 76

[break]

Warszawa lata 20.

Strażacy III oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej samochodami („Iskra”) wyjeżdżają do pożaru. Listopad 1925 rok.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-6848-3. Album Warszawa. Lata 20. s. 79.

[break]

Warszawa lata 20.Walec do prasowania cementu na ulicy Marszałkowskiej. Widoczne tramwaje, w głębi budynek Dworca Głównego. 1929 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-7378. Album Warszawa. Lata 20. s. 46.

[break]

Warszawa lata 20.

Widok z góry w kierunku południowym na Zamek Królewski i fragment Krakowskiego Przedmieścia. Widoczny lecący polski sterowiec wojskowy „Lech”. 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-U-6583-2. Album Warszawa. Lata 20. s. 9.

[break]

Warszawa lata 20.

Ambasador Francji w Polsce Hector Andre de Panafieu (z lewej) w towarzystwie szefa Protokołu Dyplomatycznego MSZ Stefana Przeździeckiego udaje się powozem eskortowanym przez szwadron przyboczny prezydenta RP na Zamek Królewski w celu złożenia listów uwierzytelniających. 6 grudnia 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-D-612-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 23.

[break]

Warszawa lata 20.

Marszałek Józef Piłsudski (3. z lewej) w otoczeniu oficerów na moście Poniatowskiego udaje się na spotkanie z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Widoczni od lewej: podpułkownik Kazimierz Stamirowski, porucznik Marian Żebrowski, generał Gustaw Dreszer-Orlicz, major Włodzimierz Jaroszewicz oraz porucznik Michał Galiński. 12 maja 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 22-243. Album Warszawa. Lata 20. s. 25

[break]

Warszawa lata 20.Budowa kolejowej linii średnicowej w Warszawie – budowa w pobliżu skrzyżowania Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Widoczna wieża zegarowa Dworca Głównego (dawniej Dworca Warszawsko-Wiedeńskiego) oraz część elewacji Kamienicy Lothego. Październik 1928 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-3155-3. Album Warszawa. Lata 20. s. 38.

[break]

Warszawa lata 20.

Most Kierbedzia od strony lewego brzegu Wisły z widocznym wjazdem na most. Na moście tramwaj linii 25. Na pierwszym planie pośrodku transformator kioskowy i z prawej słup ogłoszeniowy. 1932-1935.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-3522-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 86.

[break]

Warszawa lata 20.

Aktorki Kazimiera Skalska (z lewej), Janina Macherska (w środku) i Zula Pogorzelska jako modelki podczas pokazu mody. 1925 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-K-12584-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 111.

[break]

Warszawa lata 20.Fragment budynku portu lotniczego na Polu Mokotowskim. Na budynku widoczna tablica z napisem: „Polska Linia Lotnicza Aerolot „port Warszawa”, skrzynka pocztowa i plakat „Kultura ciała i stroju – Dolina Szwajcarska Warszawa”. Październik 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-4100-1. Album Warszawa. Lata 20. s. 48.

[break]

Warszawa lata 20.

Widok zewnętrzny. Widoczne dzieci na śnieżnej górce. Luty 1927 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-U-7023. Album Warszawa. Lata 20. s. 98.

[break]

Warszawa lata 20.

Warszawa. Ulica Rycerska. Widok ogólny. Luty 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-U-6816. Album Warszawa. Lata 20. s. 31.

[break]

Warszawa lata 20.Podwórze przy ul. Nalewki. Widoczne szyldy sklepów i zakładów usługowych. 1926 rok.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-G-5867-4. Album Warszawa. Lata 20. s. 81.

[break]

Warszawa lata 20.Widok zamku od strony ulicy Krakowskie Przedmieście. Widoczny tramwaj. Przed 1927 rokiem.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-U-7066. Album Warszawa. Lata 20. s. 34.

[break]

Polecamy sięgnąć po album Warszawa lata 20., aby obejrzeć resztę przepięknych zdjęć. Naprawdę warto.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.